Czy doustny środek antykoncepcyjny to dobry lek na trądzik?

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 01 kwietnia 2016, 09:00

Fot. Jacek Persa
Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 01 kwietnia 2016, 09:00

W związku z komunikatem EMA nr 144143/2016 w sprawie rozpoczęcia przeglądu danych dla leków zawierających dienogest 2 mg i etynyloestradiol 0,03 mg stosowanych w leczeniu łagodnego trądziku u kobiet w przedziałach wiekowych 20, 30, 40, 50, 60 lat, kiedy leczenie miejscowe jest nieskuteczne uprzejmie donoszę :

- etylenodiestradiol to syntetyczny estrogen a dienogest to syntetyczna pochodna wywodząca się z nortestosteronu czyli syntetycznego progestagenu.

Jak nie patrzeć są to silne substancje aktywne wchodzące w istotne szlaki metaboliczne. Wpływają na gospodarkę hormonalną organizmu.
To nie zabawa, wymienione związki zaliczamy do syntetycznych hormonów żeńskich estrogenów zwanych także hormonami pęcherzykowymi oraz gestagenów zwanych hormonami ciążowymi lub hormonami ciałka żółtego;

- poza zabiegami dermo kosmetycznymi zaleca się w salonach urody stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych w celu leczenia łagodnego trądziku u kobiet.
Zaleca się także różne suplementy diety o wątpliwej kontroli składu jakościowego i ilościowego substancji obecnych w „cudownych preparatach”;

Przegląd danych leków zawierających dienogest i etynyloestradiol został zainicjowany przez brytyjską agencję leków MHRA.
Spowodowany jest on nie do końca potwierdzoną skutecznością w leczeniu trądziku a bardziej ryzykiem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.
W charakterystykach doustnych środków antykoncepcyjnych często brak wskazania do leczenia trądziku. Mimo to leki te są w tym celu stosowane jako of label czyli poza wskazaniem.

Przeciwwskazania do stosowania leków i suplementów diety zawierających dienogest i etynyloestradiol :
Przebyte zapalenia żylne / zakrzepica żył głębokich/, zatorowość płucna, aktualnie przebyta zakrzepica tętnicza np.: zawał serca objawy zwiastunowe zakrzepicy tętniczej: dławica piersiowa, przemijający napad niedokrwienny, przebyty incydent naczyniowo – mózgowy, cukrzyca z objawem naczyniowym, ciężkie nadciśnienie tętnicze, ciężka dislipoproteinemia, wrodzone lub nabyte predyspozycje do zakrzepicy żylnej lub tętniczej / oporność na aktywowane białko C niedobory białka C lub S, niedobór antytrombiny, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, aktualne przebyte zapalenie trzustki, ciężkie choroby wątroby, niewyjaśnione krwawienia z pochwy, migrena z ogniskowymi objawami w wywiadzie.

Poniżej niektóre objawy żylnych lub tętniczych incydentów zakrzepowych i lub zakrzepowo-zatorowych zmuszających do włożenia mniej wysiłku w zwalczanie trądziku, a więcej w konsultacje lekarskie w celu odpowiedzi na pytanie czy nie mamy poważniejszych problemów zdrowotnych.

Może nas niepokoić:
nietypowy ból lub obrzęk jednej kończyny dolnej,
nagły nasilony ból w klatce piersiowej, który może promieniować do lewego ramienia,
nagła duszność,
nagły kaszel,
nietypowy ciężki ból głowy,
nagła częściowa lub całkowita utrata widzenia,
podwójne widzenie,
niewyraźna mowa lub afazja czyli utrata zdolności mówienia przy równoczesnym zachowaniu zdolności do rozumienia mowy,
zawroty głowy,
zapaść z ogniskowym napadem padaczkowym lub bez takiego napadu.
osłabienie lub bardzo nasilone drętwienie występujące po jednej stronie lub określonej części ciała,
zaburzenia ruchowe.


Dr n. farm. Leszek Borkowski

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

leszek borkowski / antykoncepcja / blog
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31