Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Felieton

Pozorowana ochrona życia poczętego i zderzenie z klauzulą sumienia

MedExpress Team

Małgorzata Solecka

Opublikowano 26 czerwca 2023 08:27

Pozorowana ochrona życia poczętego i zderzenie z klauzulą sumienia - Obrazek nagłówka
Jaki wymiar ma wyniesiona przez partię rządzącą na sztandary ochrona życia poczętego? Nowe światło na stary problem rzuca weekendowy wywiad, jakiego prezes PiS Jarosław Kaczyński udzielił Krzysztofowi Ziemcowi. Jednym z wątków było zapowiadane referendum w sprawie legalizacji aborcji. Cóż powiedział były i obecny wicepremier, lider rządzącej większości?

- Warto robić referenda o sprawy, które mają charakter praktyczny. Jeżeli chodzi o tę sprawę, o której pan wspomniał, to ja nie chcę przesadzać, ale niemalże na każdym rogu w Warszawie i w wielu różnych miejscach można to załatwić, nikt tego nie zwalcza. Robienie więc referendum w takich sprawach miałoby sens wtedy, gdybyśmy na przykład zażądali, żeby z tym zdecydowanie skończyć - stwierdził Jarosław Kaczyński.

Osiem lat temu cała Polska kiwała głowami nad diagnozą stanu państwa, wygłoszoną nad ośmiorniczkami przez Bartłomieja Sienkiewicza, nagraną przez kelnerów i udostępnioną opinii publicznej. – Ch.j, dupa i kamieni kupa – jakże to aktualne, również w kontekście dyskursu na temat granic klauzuli sumienia i obowiązków instytucji publicznych wobec najbardziej bezbronnych, bo pozostających w stanie zagrożenia życia i zdrowia, kobiet.

Jarosław Kaczyński może trochę przesadza, mówiąc że „to” (czyli aborcję) można załatwić na każdym rogu w Warszawie i w wielu innych miejscach, ale tak naprawdę niewiele. Polki przerywają ciążę „prywatnie” i dopóki nie zgłaszają się do publicznej placówki ze swoim problemem, nie ma żadnego problemu. Może z wyjątkiem sytuacji, gdy dojdzie do komplikacji, ale to już zupełnie inny wątek. Generalnie, jak szacują organizacje pro-choice, w Polsce wykonuje się przynajmniej 100=150 tysięcy zabiegów aborcji rocznie, dodatkowo przynajmniej kilkanaście tysięcy Polek udaje się na taki zabieg za granicę.

Ustawa o ochronie życia poczętego ma konsekwencje dla tych kobiet, które zgłaszają się na oddziały ginekologiczno-położnicze z zaświadczeniem o wskazaniach do aborcji. To one zderzają się z klauzulą sumienia pracowników medycznych (najczęściej lekarzy) lub wręcz – choć „instytucje sumienia nie mają” – całych oddziałów lub szpitali. To ich prawa, prawo do zdrowia i do życia, prawo do pełnej informacji i do opieki zgodnej z aktualną wiedzą medyczną, są naruszane, by nie powiedzieć, łamane.

Kobiety, które po prostu nie chcą być w ciąży, chcą ciążę przerwać – mogą to zrobić, pozostając (literalnie odczytując wypowiedź prezesa PiS) poza granicami zainteresowania państwa, które w taki sam papierowy, pozorowany, sposób chroni prawa kobiet ciężarnych jak i „życie poczęte”. I nikogo, w najmniejszym stopniu, to nawet nie dziwi, co najlepiej świadczy, że choć przez osiem ostatnich lat zmieniło się bardzo wiele, fundamenty pozostały nienaruszone.

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Igrzyska zamiast chleba

13 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Czynność. I wszystko jasne

30 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Szczepienia: chciałoby się wielkich rzeczy…

5 lutego 2024
Michal-Modro-3
22 stycznia 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Mocarstwo w ciszy

15 października 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
13 września 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
10 lipca 2023
Michal-Modro-3
17 marca 2023