Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
Felieton

Pozorowana ochrona życia poczętego i zderzenie z klauzulą sumienia

MedExpress Team

Małgorzata Solecka

Opublikowano 26 czerwca 2023 08:27

Pozorowana ochrona życia poczętego i zderzenie z klauzulą sumienia - Obrazek nagłówka
Jaki wymiar ma wyniesiona przez partię rządzącą na sztandary ochrona życia poczętego? Nowe światło na stary problem rzuca weekendowy wywiad, jakiego prezes PiS Jarosław Kaczyński udzielił Krzysztofowi Ziemcowi. Jednym z wątków było zapowiadane referendum w sprawie legalizacji aborcji. Cóż powiedział były i obecny wicepremier, lider rządzącej większości?

- Warto robić referenda o sprawy, które mają charakter praktyczny. Jeżeli chodzi o tę sprawę, o której pan wspomniał, to ja nie chcę przesadzać, ale niemalże na każdym rogu w Warszawie i w wielu różnych miejscach można to załatwić, nikt tego nie zwalcza. Robienie więc referendum w takich sprawach miałoby sens wtedy, gdybyśmy na przykład zażądali, żeby z tym zdecydowanie skończyć - stwierdził Jarosław Kaczyński.

Osiem lat temu cała Polska kiwała głowami nad diagnozą stanu państwa, wygłoszoną nad ośmiorniczkami przez Bartłomieja Sienkiewicza, nagraną przez kelnerów i udostępnioną opinii publicznej. – Ch.j, dupa i kamieni kupa – jakże to aktualne, również w kontekście dyskursu na temat granic klauzuli sumienia i obowiązków instytucji publicznych wobec najbardziej bezbronnych, bo pozostających w stanie zagrożenia życia i zdrowia, kobiet.

Jarosław Kaczyński może trochę przesadza, mówiąc że „to” (czyli aborcję) można załatwić na każdym rogu w Warszawie i w wielu innych miejscach, ale tak naprawdę niewiele. Polki przerywają ciążę „prywatnie” i dopóki nie zgłaszają się do publicznej placówki ze swoim problemem, nie ma żadnego problemu. Może z wyjątkiem sytuacji, gdy dojdzie do komplikacji, ale to już zupełnie inny wątek. Generalnie, jak szacują organizacje pro-choice, w Polsce wykonuje się przynajmniej 100=150 tysięcy zabiegów aborcji rocznie, dodatkowo przynajmniej kilkanaście tysięcy Polek udaje się na taki zabieg za granicę.

Ustawa o ochronie życia poczętego ma konsekwencje dla tych kobiet, które zgłaszają się na oddziały ginekologiczno-położnicze z zaświadczeniem o wskazaniach do aborcji. To one zderzają się z klauzulą sumienia pracowników medycznych (najczęściej lekarzy) lub wręcz – choć „instytucje sumienia nie mają” – całych oddziałów lub szpitali. To ich prawa, prawo do zdrowia i do życia, prawo do pełnej informacji i do opieki zgodnej z aktualną wiedzą medyczną, są naruszane, by nie powiedzieć, łamane.

Kobiety, które po prostu nie chcą być w ciąży, chcą ciążę przerwać – mogą to zrobić, pozostając (literalnie odczytując wypowiedź prezesa PiS) poza granicami zainteresowania państwa, które w taki sam papierowy, pozorowany, sposób chroni prawa kobiet ciężarnych jak i „życie poczęte”. I nikogo, w najmniejszym stopniu, to nawet nie dziwi, co najlepiej świadczy, że choć przez osiem ostatnich lat zmieniło się bardzo wiele, fundamenty pozostały nienaruszone.

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton

Komu slot, komu rózga?

4 grudnia 2023
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Nie czas płakać nad rozlaną szczepionką...

20 listopada 2023
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

OECD: nad Wisłą bez zmian

13 listopada 2023
Msolecka
Felieton

Razem wspiera rząd z osobna

10 listopada 2023
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

18 października 2023

Zobacz także

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

A myśmy się spodziewali…

12 października 2023
Leszek Borkowski

Probiotyki w neonatologii

11 września 2023
K-Bukiel-2015---Kopia-mala2
7 grudnia 2022
Michal-Modro-3
16 grudnia 2022