Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Felieton Małgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

MedExpress Team

Małgorzata Solecka

Opublikowano 18 października 2023 08:18

Idzie nowe… po staremu - Obrazek nagłówka
Kto pokieruje Ministerstwem Zdrowia w najbliższych latach? Czy zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej oznacza powrót Bartosza Arłukowicza? A może lider ludowców widzi siebie na fotelu ministra zdrowia i wicepremiera. Dwa razy – nie. Łatwiej jest w tej chwili powiedzieć, kto – raczej na pewno – nie zasiądzie w gabinecie przy ulicy Miodowej, niż kto będzie kierować zdrowiem z tego gmachu.

Resort zdrowia zdaje się być – po raz kolejny – gorącym kartoflem. Pierwsze sygnały z Nowej Lewicy i Trzeciej Drogi są takie, że nikt o niego bić się nie będzie. Obydwa komitety chcą resortu edukacji, resort zdrowia może czuć się niechciany. A Koalicja Obywatelska – sądząc choćby po skromnych programowych konkretach, wpisanych na listę do realizacji w pierwszych stu dniach – też chętniej Ministerstwo Zdrowia by odpuściła. Oddała koalicjantom, jak to się ładnie mówi.

To oczywiście nie jest dobry prognostyk, że ochrona zdrowia zdaje się być traktowana jak Kopciuszek, ale pozostając w klimacie bajki – to właśnie sierota, której ptaki pomagały oddzielać mak i popiół, ostatecznie wyszła za księcia i zamieszkała w zamku. I pozostaje wierzyć w happy end, czyli w to, że koalicja rządowa, która dopiero się będzie tworzyć, właściwie oceni priorytety i doceni nie tyle urodę, co potencjał i potrzeby sektora zdrowotnego.

Ale odchodząc od bajek, wracając na ziemię. W nowej kadencji czekają nas zmiany wykraczające poza personalną obsadę ministerstwa. Dziwnie będzie śledzić obrady Komisji Zdrowia bez posła Tomasza Latosa (niekoniecznie w roli przewodniczącego, choć można sobie wyobrazić, że Prawo i Sprawiedliwość przypomni sobie, że kiedyś – dawno – istniała niepisana zasada, iż ta komisja przypada opozycji). Tomasz Latos do Sejmu w ogóle nie startował (patrząc na wyniki PiS w okręgu, partia będzie musiała prędzej czy później odpowiedzieć, czy to była dobra decyzja), ale w komisji zabraknie też dwoje posłów PiS, którzy walczyli o mandaty. Andrzejowi Sośnierzowi i Barbarze Dziuk nie udało się wywalczyć mandatów, co więcej – przegrali wcale nie o włos, zajmując na tyle odległe miejsca, że na wejście do parlamentu w trakcie kadencji liczyć raczej nie powinni.

Andrzej Sośnierz od lat nadawał dyskusjom na temat ochrony zdrowia swoistego kolorytu, przemawiając – przez większość ostatnich ośmiu lat – z pozycji posła partii rządzącej głosem absolutnie opozycyjnym. Trudno się dziwić, że w końcu wyborcy się całkowicie pogubili. Barbara Dziuk – przeciwnie. Była w Komisji Zdrowia lojalnym posłem, wspierającym rząd i swoją pozycję wykorzystywała do wspierania zwłaszcza organizacji pacjentów onkologicznych i cierpiących na choroby rzadkie. Słaby wynik, jaki uzyskała, można uznać za niespodziankę znacznie większą, niż porażka Sośnierza.

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton

Recepty pod specjalnym nadzorem

24 czerwca 2024
Jerzy Szafranowicz
31 maja 2024
Msolecka
27 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Igrzyska zamiast chleba

13 maja 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Szczepienia: chciałoby się wielkich rzeczy…

5 lutego 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

OECD: nad Wisłą bez zmian

13 listopada 2023
Msolecka
Felieton

Razem wspiera rząd z osobna

10 listopada 2023
Michal-Modro-3
11 października 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Co daje nam wiedza

22 sierpnia 2023
Michal-Modro-3
17 marca 2023