HIV/AIDS: Siedem ważnych liczb

Thinkstock/GettyImages
Tomasz Kobosz 2017-11-30 23:28

Czterdzieści milionów (prawie)

Obecnie z wirusem HIV żyje blisko 40 mln ludzi. W ubiegłym roku – wg UNAIDS – było ich 36,7 miliona. Liczba ta stale rośnie, ale w pewnym sensie jest to dobra wiadomość, bo odzwierciedla poprawiające się – dzięki coraz skuteczniejszym terapiom – wskaźniki przeżywalności zakażonych.

Dwadzieścia jeden milionów

Dostęp do leków, które skutecznie utrzymują w ryzach wirusa HIV (jeśli są przyjmowane regularnie) ma obecnie na świecie ok. 21 mln zakażonych.

Siedemnaście

W ubiegłym roku wirusem HIV zaraziło się na świecie ok. 1,7 mln osób. Oznacza to, że co 17 sekund wirus znajduje nowego nosiciela.

Dwie trzecie

Od 2010 do 2016 r. tempo zakażeń wśród dorosłych powoli się obniżyło (z 1,9 mln do 1,7 mln rocznie). Obecnie dwie trzecie nowych przypadków notuje się w Afryce.

Jedna druga

Rocznie wirusem HIV zaraża się 160 tys. dzieci. Oznacza to, że w ciągu ostatnich 6 lat częstość nowych zakażeń w tej grupie zmniejszyła się o połowę (w 2010 r. było to 300 tys. dzieci). Poprawa wynika tu przede wszystkim z lepszej diagnostyki HIV wśród ciężarnych mieszkanek Afryki i – co za tym idzie – możliwości zastosowania leków antyretrowirusowych, które zapobiegają zakażeniu dziecka.

Milion dziewięćset tysięcy

W 2016 roku na AIDS zmarło milion osób. To o 50 proc. mniej niż w „rekordowym” pod tym względem 2005 r., gdy choroba ta pochłonęła 1,9 mln istnień ludzkich.

Siedemdziesiąt sześć milionów

Liczbę wszystkich zarażonych wirusem HIV (od jego odkrycia w 1981 roku) szacuje się na nieco ponad 76 mln. Oznacza to, że na AIDS zmarło już łącznie ok. 35 mln ludzi.


Źródło: MedicalXPress

PDF

Zobacz także