Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jedyny taki test… HIV

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 30 października 2023 12:11

Jedyny taki test… HIV - Obrazek nagłówka
YouTube
Startuje kolejna odsłona ogólnopolskiej kampanii społecznej pod hasłem: „Jedyny taki test”. W tym roku przekaz kampanii pod hasłem: „Jedyny test, którego prawdopodobnie nie zleciłeś” został skierowany do środowiska medycznego. Głównym celem działań jest poprawa wczesnej diagnostyki zakażeń HIV, dzięki czemu osoby, u których zostanie zdiagnozowane zakażenie, będą mogły jak najszybciej rozpocząć terapię antyretrowirusową, co ograniczy liczbę nowych zakażeń.

Do udziału w kampanii zaproszonych zostało wielu ekspertów ze środowiska medycznego – lekarzy różnych specjalności, którzy wystąpili w krótkich filmowych materiałach edukacyjnych dotyczących diagnostyki HIV/AIDS w wybranych sytuacjach klinicznych.

– Świat od ponad 40 lat zmaga się z epidemią HIV-AIDS. Chociaż dzisiaj nasza wiedza, zarówno epidemiologiczna, jak i medyczna, jest znacznie bogatsza, wciąż żaden z regionów i żaden kraj nie poradził sobie z tym problemem. Wiemy natomiast, że bardzo ważnym elementem walki z epidemią jest profilaktyka. Niezwykle istotne jest diagnozowanie zakażeń, czyli wykonywanie testów w kierunku HIV – mówi w jednym z materiałów dr Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Jak podkreśla, wykonanie testu, w określonych przypadkach powinno być zainicjowane właśnie przez lekarzy pierwszego kontaktu, ginekologów czy innych, codziennie spotykających się z pacjentami.

Wykonanie testu w kierunku HIV jest proste. Niestety, osoby odwiedzające gabinet lekarza POZ bardzo często o tym nie wiedzą. Tymczasem w Polsce działa 28 Punktów Diagnostyczno-Konsultacyjnych. Można się w nich przetestować anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania.

W ramach kampanii powstała również ulotka „Diagnostyka HIV. Wskazania dla lekarzy” zawierająca wykaz jednostek chorobowych, których podejrzenie lub rozpoznanie powinno skłonić lekarza do zlecenia pacjentowi testu w kierunku HIV.

SZCZEGÓŁY

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także