Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Kolorowy efekt uboczny

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 13 lutego 2018 01:09

Kolorowy efekt uboczny - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Lek stosowany w zakażeniach układu moczowego może pomóc w walce z malarią. Niektórych pacjentów zniechęca jednak jego nietypowe działanie niepożądane.

Błękit metylenowy jest substancją o wielu zastosowaniach. W medycynie wykorzystuje się go m.in. do leczenia zakażeń układu moczowego, methemoglobinemii czy zatrucia cyjankami.

Od niedawna błękit metylenowy testowany jest też w Afryce jako lek przeciwmalaryczny. Wyniki są obiecujące. W przeciwieństwie do [części] tradycyjnych środków zarodźcobójczych, związek ten zabija pasożyty także w stadium gametocytów. To bardzo istotna cecha, bo to właśnie gametocyty przedostają się wraz z wypijaną krwią do przewodu pokarmowego komarów, które następnie przenoszą chorobę na kolejnych ludzi.

Zażycie błękitu metylenowego skutkuje jednak zabarwieniem moczu na niebiesko. Choć biorący udział w badaniu pacjenci zostali o tym uprzedzeni, dla części był to najważniejszy zgłaszany problem – w szczególności niebieskie plamy na bieliźnie i pościeli.

– Musimy jakoś rozwiązać tę kwestię, ponieważ takie zabarwienie moczu może powodować rezygnację z przyjmowania leku przez niektórych chorych – mówi Teun Bousema, mikrobiolog z Radboud University Medical Center w Holandii, współautor publikacji na temat zapobiegania zakażeniom Plasmodium falciparum za pomocą prymachiny i błękitu metylenowego, która ukazała się w ostatnich dniach na łamach „The Lancet Infectious Diseases”.

Źródło: New York Times

Tematy

malaria / mocz

Podobne artykuły

iStock-1183408288
Światowy Dzień Malarii

Milion zaszczepionych dzieci

24 kwietnia 2022
iStock-512152786
7 października 2021
iStock-510537243
Zespół nerczycowy

Warszawscy naukowcy pokazali, co potrafią

30 kwietnia 2019

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także