Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Transplantacja płuca bez otwierania klatki piersiowej

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 17 kwietnia 2023 15:07

Transplantacja płuca bez otwierania klatki piersiowej - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Chirurdzy ze szpitala Vall d'Hebron w Barcelonie przeprowadzili przeszczepienie płuc przy użyciu pionierskiej techniki robotycznej z nową drogą dostępu, która nie wymaga klasycznego otwierania klatki piersiowej.

Hiszpańscy lekarze użyli czteroramiennego robota, który umożliwił usunięcie uszkodzonego płuca i wprowadzenia nowego przez 8-centymetrowe nacięcie w okolicy dolnej części mostka, tuż nad przeponą.

Nowa procedura jest mniej bolesna i bezpieczniejsza niż tradycyjna metoda, która wymaga 30-centymetrowego nacięcia i stawia większe wymagania w okresie pooperacyjnym.

– Jest to technika, która poprawia jakość życia pacjentów, zmniejsza dolegliwości bólowe i skraca okres rekonwalescencji. Mamy nadzieję, że metodę będzie stosować coraz więcej ośrodków – powiedział prof. Albert Jauregui, kierownik Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji Płuc w Vall d’Hebron.

Pionierski zabieg, który do tej pory stosowano wyłącznie w leczeniu raka płuca, został wykonany u 65-letniego mężczyzny, który wymagał przeszczepu z powodu zwłóknienia płuc.

Hiszpania jest światowym liderem w przeszczepianiu narządów, ze średnią 15 przeszczepień od 7 dawców dziennie (wg danych hiszpańskiego resortu zdrowia).

Źródło: Reuters

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także