Konferencja prasowa - Krajowa Sieć Kardiologiczna - na żywo

Medexpress 2021-02-11 11:19

Mateusz Morawiecki:

Spotykamy się w nieprzypadkowym miejscu i czasie - w Światowy Dzień Chorych w Narodowym Instytucie Kardiologii, który wraz ze Śląskim Centrum Chorób Serca słynie w całej Europie z wybitnych osiągnięć kardiologicznych i kardiochirurgicznych.

Pamiętamy osiągnięcia prof. Religi czy prof. Zembali i jesteśmy z nich dumni. Chcemy, żeby ten program całościowo podszedł do schorzeń sercowo-naczyniowych Polaków.

Korzystamy z pewnego pilotażu, czyli koordynowanej opieki specjalistycznej zwanej KOS-Zawał - to system opieki, który ma pomóc pacjentom w leczeniu pooperacyjnym i utrzymaniu zdrowia. Ten program się powiódł.

Program KOS-Zawał pokazuje jak ważne jest leczenie od samego początku - diagnostyki, konsultacji, poprzez skierowanie do właściwego ośrodka, terapię, zajęcie się pacjentem i monitoring po okresie ambulatoryjnym, czy po operacji.

Dziś rozpoczynamy ważny etap wejścia w program Krajowej Sieci Kardiologicznej - pilotaż w woj. mazowieckim przeznaczony do diagnozowania i leczenia kilku podstawowych schorzeń w obszarze medycyny sercowo-naczyniowej.

M. in. zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, problemy z zastawkami czy nadciśnienie tętnicze oporne i wtórne są coraz częstszą przyczyną problemów zdrowotnych Polaków.

Bardzo mocno liczę na współpracę z ośrodkami z całej Polski i na powołanie wkrótce specjalnej rady, która będzie monitorowała proces tworzenie Krajowej Sieci Kardiologicznej po etapie pilotażu w woj. mazowieckim.

Po konsultacjach z profersorami kardiologii i kardiochirurgii jestem przekonany, że to całościowe podejście do procesu leczenia będzie krokiem milowym w zaoferowaniu Polakom dobrego procesu leczenia schorzeń sercowych i naczyniowych.

Chcemy, żeby choroby sercowo-naczyniowe, które są podstawową przyczyną zgonów, były we właściwy sposób leczone, żeby jak najlepiej cały polski system szpitalny, leczniczy kierował pacjentem przez cały ten proces choroby i leczenia.

Adam Niedzielski:

Pandemia spowodowała nie tylko spustoszenie w postaci dużej liczby zakażeń i zgonów, ale w sposób bezpośredni przyczyniła się do narastania zjawiska polegającego na tym, że w czasie pandemii liczba zabiegów malała.

Zdecydowaliśmy się z premierem przygotować pewien plan odbudowy zdrowia Polaków, który ma się odnosić do najważniejszy dziedzin - dziś prezentujemy jego drugą odsłonę, czyli Krajową Sieć Kardiologiczną.

Z pilotażem Krajowej Sieci Kardiologicznej startujemy od woj. mazowieckiego. W bliskiej współpracy z prof. Hryniewieckim, ale także z prof. Szumowskim, opracowaliśmy założenia tej Krajowej Sieci Kardiologicznej.

KSK to druga odsłona planu odbudowy zdrowia Polaków, który będziemy przedstawiać w kolejnych tygodniach. Kolejne elementy dot. zdjęcia limitów w dostępie do specjalistów, rehabilitacji pocovidowej i profilaktyki dla osób 40+.

Tych 5 działań, z których 2 już zaprezentowaliśmy, to ścieżka do odbudowy zdrowia Polaków i mam nadzieję, ze w lutym zakończymy przygotowywanie wszystkich projektów, które są z tym związane.

PDF

Zobacz także