Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Izabela Leszczyna: Zajmuję się gonieniem straconego czasu

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 16 lutego 2024 10:00

Izabela Leszczyna: Zajmuję się gonieniem straconego czasu - Obrazek nagłówka
fot. screenshot | YouTube: TVP Info
– Trzy czwarte kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy, których realizacja jest konieczna do uzyskania pieniędzy, leży odłogiem – powiedziała w wywiadzie dla Gazety Wyborczej minister zdrowia Izabela Leszczyna. Największe problemy to ustawa o modernizacji szpitali, Krajowa Sieć Kardiologiczna i Krajowa Sieć Onkologiczna.

Jak przypomniała minister zdrowia w rozmowie z Gazetą Wyborczą, do KPO wpisana jest m.in. Krajowa Sieć Kardiologiczna.

– Tej ustawy nawet nikt z PiS-owskich poprzedników nie zaczął pisać – powiedziała.

W KPO znalazła się też Krajowa Sieć Onkologiczna.

– Tu ustawa jest, ale z dziewięciu rozporządzeń przyjęto tylko jedno. Wszystkie terminy zostały przekroczone. Na pilotaż KSO wydano 130 mln zł, a jego wyniki po wielkich awanturach opublikowano dopiero w październiku. Sejm przyjął ustawę pół roku wcześniej, w ogóle nie znając wyników pilotażu – oceniła Izabela Leszczyna.

Szefowa resortu zdrowia przyznała, że w jej ocenie KSK i KSO miały służyć głównie temu, by duże szpitale dostawały lepsze finansowanie. Zapowiedziała, że ustawa o KSO będzie poprawiana.

– Dlatego przesuwamy wejście w życie kilku artykułów ustawy. W przeciwnym razie ponad 7 tys. pacjentów leczonych dziś w szpitalach, które nie spełniają kryteriów sieci, znalazłoby się z dnia na dzień za burtą, bez dostępu do leczenia. Wspólnie z ekspertami i lekarzami, praktykami onkologii, opracujemy prawdziwie dobry standard opieki onkologicznej – wskazała Izabela Leszczyna.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także