Blogosfera Medexpressu

Michał Modro: Koniec handlu na Allegro i OLX maseczkami i środkami do dezynfekcji


Michał Modro 2020-03-12 12:43
Popularne platformy sprzedaży internetowej nie wystawią już na swoich aukcjach maseczek, żelów antybakteryjnych i środków do dezynfekcji – postanowił Prezes Rady Ministrów.

Wraz ze wzrostem zachorowań w Europie ceny maseczek ochronnych i żeli antybakteryjnych na internetowych platformach sprzedażowych poszybowały w górę. Wiele z nich jest niewiadomego pochodzenia. Prezes Rady Ministrów zdecydował się na interwencję.

Takie możliwości daje Premierowi, a także wojewodom ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych
(Dz.U. 2020 poz. 374).

Zgodnie z nowymi przepisami Prezes Rady Ministrów może nałożyć na przedsiębiorstwa polecenia w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Są one wydawane w drodze decyzji administracyjnej i podlegają natychmiastowemu wykonaniu.

Prezes Rady Ministrów nałożył na OLX i Allegro trzy postanowienia:

  • zablokowanie aktualnych ofert sprzedaży maseczek i środków dezynfekcyjnych;
  • zakaz umieszczania nowych ofert sprzedaży tych towarów;
  • wpisanie do regulaminu serwisów punktu, z którego wynika, że wymienione towary są przedmiotami zabronionymi do wystawiania na platformach.

Pełna lista towarów, które nie będą mogły być wystawiane w serwisach OLX i Allegro, znajduje się poniżej.

PDF

Zobacz także