Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Apteki: 56 proc. badanym nie udało się wykupić w aptece wszystkich potrzebnych leków

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 6 czerwca 2019 11:19

Apteki: 56 proc. badanym nie udało się wykupić w aptece wszystkich potrzebnych leków - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images

Coraz więcej Polaków obawia się braku leków w aptekach, a wśród obawiających się aż 74% doświadczyło takiej sytuacji - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego w kwietniu br. Prawie 85% badanych uważa, że nasz rząd powinien wspierać rozwój przemysłu farmaceutycznego, bo produkcja leków w kraju jest gwarancją bezpieczeństwa zdrowotnego.

Badanie opinii publicznej wykonane na zlecenie PZPPF w kwietniu br. pokazało, że Polacy mają zaufanie do produkowanych w kraju leków i chcą się nimi leczyć. Prawie połowa, jeśli ma do wyboru tańszy lek sprowadzony z Azji, wybierze nieco droższy krajowy.

- Inwestowanie w krajowy przemysł farmaceutyczny to ważny element nie tylko naukowego, ale i gospodarczego rozwoju naszego kraju. To współczesny patriotyzm – mówi kardiochirurg, były minister zdrowia, wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala.


Farmaceutyczna suwerenność


2/3 ankietowanych uważa, że produkcja leków w Polsce jest gwarancją tego, że nie zabraknie ich w aptekach. 64 proc. twierdzi, że czułoby się bezpieczniej, gdyby większość leków dostępnych w aptekach była produkowana w Polsce.

- Braki w aptekach niszczą poczucie bezpieczeństwa pacjentów. Chory nie może martwić się, czy potrzebny lek będzie dostępny. Taki strach dewastuje psychikę i pogarsza stan zdrowia. Obowiązkiem resortu zdrowia jest więc zapewnienie Polakom dostępu do leków i zagwarantowanie ciągłości ich dostaw. Mając własny przemysł farmaceutyczny, dla którego polski rynek jest priorytetowy, rząd powinien wspierać jego rozwój – podkreśla przedstawiciel organizacji pacjenckich Szymon Chrostowski, przewodniczący Polskiej Grupy Sterującej All.Can


- To jasny sygnał dla rządzących, że powinniśmy wspierać rozwój tego przemysłu. Bezpieczeństwo lekowe może być zagwarantowane poprzez produkcję w kraju, bo lokalny rynek zawsze będzie priorytetowy dla krajowych firm. Dlatego zabiegamy o instrumenty wspierające rozwój krajowych producentów leków – mówi Katarzyna Dubno, wiceprezes PZPPF.


Patriotyzm ekonomiczny


Z badania wynika, że coraz lepiej oceniamy jakość leków produkowanych w Polsce. 60 proc. badanych uważa, że jest ona wysoka. To wzrost o 15 pkt. proc. w porównaniu z 2013 r.


- Polacy to w dużej mierze świadomi konsumenci, którzy dokonują odpowiedzialnych wyborów. Przy wyborze między takimi samymi lekami wyprodukowanymi w Polsce a za granicą, częściej sięgają po lek rodzimego pochodzenia. Kupują je z przekonaniem, że za lokalną produkcją stoi dobra jakość. Równie ważne jest to, że dzięki takim zakupom mają wpływ na polską gospodarkę, a także rynek pracy – tłumaczy Krzysztof Martyniak z Instytutu Socjologii UW.


Polacy są zdania, że rozwój przemysłu farmaceutycznego pozytywnie wpływa pozytywnie na polską gospodarkę. Około 80 proc. uważa, że wiąże się z tworzeniem nowych miejsc pracy, postępem medycyny i innych dziedzin nauki, a także wzrostem PKB i dochodami państwa.
- Zaczynamy coraz mocniej dostrzegać rolę rodzimych przedsiębiorców, a także korzyści, jakie przynosi polskiej gospodarce ta branża. Dlatego wydając publiczne pieniądze ze składek obywateli na refundację leków powinniśmy preferować krajowych wytwórców - wskazuje Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF.

Źródło: PZPPF

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także