Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Plan B: Pilotaż tabletki "dzień po". Jest projekt rozporządzenia

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 4 kwietnia 2024 11:02

Plan B: Pilotaż tabletki "dzień po". Jest projekt rozporządzenia - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
1 maja ma zacząć obowiązywać rozporządzenie ministra zdrowia, które zakłada dostępność antykoncepcji awaryjnej dla osób powyżej 15. roku życia, po przeprowadzeniu wywiadu przez farmaceutę i wydaniu przez niego recepty. Projekt skierowano do konsultacji publicznych, które potrwają dwa tygodnie.

29 marca prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne, która przywracała dostęp do tzw. tabletki „dzień po” bez recepty. Decyzję prezydent uzasadnił „poszanowaniem konstytucyjnych praw i standardu ochrony zdrowia dzieci”. Minister zdrowia zapowiadała, że na wypadek weta prezydenta (było ono zapowiadane jeszcze podczas prac nad ustawą w Sejmie i motywowane granicą wieku dostępności środka bez recepty), że ma przygotowany plan B. Są już szczegóły, czyli projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Zakłada on dostępność antykoncepcji awaryjnej, czyli tzw. tabletki dzień po, mającej w swoim składzie octan uliprystalu, po przeprowadzeniu wywiadu przez farmaceutę. Ma to umożliwić szybką interwencję minimalizującą ryzyko powikłań zdrowotnych związanych z niezamierzonym wystąpieniem ciąży.

Po przeprowadzeniu wywiadu, na podstawie informacji z niego uzyskanych oraz aktualnej wiedzy medycznej, jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta polegającym na ryzyku wystąpienia nieplanowanej ciąży, wystawiona zostanie recepta farmaceutyczna i wydany lek.

Programem pilotażowym zostają objęci pacjenci, którzy ukończyli 15. rok życia w dniu zgłoszenia się do apteki, która przystąpi do programu. W przypadku wątpliwości w zakresie wieku pacjenta, farmaceuta weryfikuje go w oparciu o dokument ze zdjęciem, na podstawie którego wiek ten może zostać potwierdzony. Pacjent będzie mógł skorzystać z programu pilotażowego nie częściej niż co 30 dni.

Realizacja pilotażu zostanie sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia (pacjentki będą płacić za lek, natomiast NFZ zapłaci za wywiad i wystawienie recepty, jedną stawkę, niezależnie od tego, czy wywiad zakończy się wystawieniem recepty, czy też nie, stawkę określono na 50 zł). Fundusz będzie też odpowiedzialny za wdrożenie, monitorowanie oraz późniejszą ewaluację programu. Biorąc pod uwagę tę kwotę oraz dane na temat skali realizacji w ostatnich latach produktów leczniczych będących środkami tej antykoncepcji, roczny koszt programu oszacowano między 12,5 mln a 15 mln zł.

Celem programu pilotażowego, który ma trwać dwa lata, jest poprawa stanu dostępności pacjentów do nowoczesnych metod antykoncepcji awaryjnej oraz zapewnienie opieki farmaceuty w aptece nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego wraz z oceną efektywności związanych z tym działań, w szczególności wobec pacjentów pomiędzy 15. a 18. rokiem życia.

Projekt: TU

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także