Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

W szczecińskim szpitalu za pomocą robota pobrano nerkę do przeszczepu. To pierwsza taka operacja w regionie i trzecia w kraju

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 24 marca 2023 17:56

W szczecińskim szpitalu za pomocą robota pobrano nerkę do przeszczepu. To pierwsza taka operacja w regionie i trzecia w kraju - Obrazek nagłówka
W ubiegłym tygodniu po raz pierwszy w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie pobrano nerkę od żywego dawcy z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci. To trzecie takie pobranie w Polsce. Biorca był synem dawczyni.

Zabieg pobrania trwał około trzech godzin. Nerka została pobrana przez zespół urologów z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK nr 2 PUM w Szczecinie. Następnie narząd przekazano zespołowi chirurgów Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, gdzie we współpracy z urologiem została przeszczepiona biorcy.

– Robot chirurgiczny pozwala na bardzo precyzyjny wgląd w anatomię szczególnie tzw. wnęki nerkowej, co ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo dawcy oraz na jakość pobranego narządu. Przy planowaniu operacji wykorzystano precyzyjny wydrukowany model 3D nerki dawcy, co znacząco wpłynęło na bezpieczeństwo zabiegu. Operacja była możliwa dzięki dużemu, wieloletniemu doświadczeniu zespołu urologicznego w dziedzinie chirurgii robotycznej i laparoskopowej oraz ścisłej współpracy zespołu nefrologiczno-transplantacyjno-urologicznego – mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Słojewski, kierujący Kliniką Urologii i Onkologii Urologicznej.

Jak dodaje prof. dr hab. n. med. Marek Ostrowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantologii, wykonanie modelu 3D operowanego narządu daje już przed zabiegiem możliwość dużo lepszego poznania pobieranego organu.

– Pobranie robotyczne to przyszłość – łatwiejszy dostęp do nerki, doskonały obraz. Z pewnością stanie się to standardem w naszym szpitalu. W takim kierunku idzie światowa medycyna – dodaje profesor Ostrowski.

Zarówno dawczyni, jak i biorca czują się dobrze.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.