Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Innowacyjna operacja we wrocławskim Instytucie Chorób Serca

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 kwietnia 2023 08:33

Innowacyjna operacja we wrocławskim Instytucie Chorób Serca - Obrazek nagłówka
Fot. USK Wrocław
Specjaliści z Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, jako pierwsi w Polsce, wszczepili pacjentowi pompę Impella 5.5 – nowoczesne urządzenie, które odciąża i wspomaga pracę serca. Dzięki niej uratowali życie młodego mężczyzny, który teraz czeka na przeszczep narządu.

Impella to niewielkie urządzenie w kształcie wydłużonej rurki, które standardowo implantowane jest do lewej komory serca przez tętnicę udową zlokalizowaną w pachwinie. Stosuje się je zwykle wtedy, gdy osłabiony lub uszkodzony narząd nie jest w stanie samodzielnie pracować i pompować krwi. Najczęściej dzieje się tak w przypadku pacjentów, którzy doznali wstrząsu kardiogennego na skutek zawału lub ostrego zapalenia mięśnia sercowego czy też w ciężkim stanie oczekują na transplantację serca.

– Impella przejmuje funkcję lewej komory serca, przepompowuje z niej krew i mechanicznie tłoczy do aorty, a następnie całego układu krwionośnego. Tym samym umożliwia regenerację narządu – wyjaśnia dr hab. Wiktor Kuliczkowski, kierownik Pracowni Hemodynamiki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Pompy Impella nie są nowością na rynku medycznym, jednak wciąż są udoskonalane i powstają ich nowe, coraz lepsze oraz bezpieczniejsze dla zdrowia pacjentów, wersje. Ta najnowsza to model 5.5, który jako pierwsi w kraju wykorzystali kardiolodzy i kardiochirurdzy z Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W operacji uczestniczył zespół, w skład którego weszli m.in. dr Roman Przybylski, dr Maciej Bochenek, dr hab. Wiktor Kuliczkowski, dr Krzysztof Ściborski i dr Tomasz Kotwica.

Urządzenie zastosowali u 47-letniego mężczyzny, który miał wrodzone uszkodzenie serca w postaci kardiomiopatii rozstrzeniowej. Zawał, którzy przeszedł kilka tygodni temu, mimo wszczepienia stentów, upośledził narząd tak bardzo, że obecnie jedynym ratunkiem dla niego jest przeszczep. Pacjent znajduje się na liście oczekujących Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” i aktualnie przebywa pod opieką zespołu Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK.

Do tej pory specjaliści z Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu używali głównie urządzeń Impella CP i wszczepili ich ponad 50. Pompują one maksymalnie 3,5-4 litra krwi na minutę i mogą pozostawać w ciele pacjenta do pięciu dni.

– Impella 5.5 to zupełnie nowa, o wiele bardziej zaawansowana technologia. Jest zakładana przez tętnicę podobojczykową, co umożliwia pacjentowi szybszą rehabilitację, a jej wydajność wynosi do sześciu litrów krwi na minutę i może być implantowana nawet na miesiąc – dodaje dr hab. Wiktor Kuliczkowski.

Źródło: informacja prasowa

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także