Mazowieccy lekarze FPZ wspierają szpital w Donbasie

Medexpress

Opublikowano 24 lutego 2023, 09:39

Medexpress

Opublikowano 24 lutego 2023, 09:39

Pierwszą zbiórkę zorganizowali w grudniu 2022 roku, tuż przed świętami. Kolejną niedawno. Łącznie do tej pory lekarze POZ zrzeszeni w Mazowieckim Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia zebrali i wydali 110 tys. zł. Do polowego szpitala na zapleczu frontu wojennego w Donbasie trafiły agregaty prądotwórcze, power banki o dużej pojemności, materace dmuchane oraz odzież termiczna. Ale potrzeby nadal są ogromne, a warunki, w jakich lekarze ratują życie ukraińskim żołnierzom, dramatyczne, dlatego liczy się każda pomoc.

– Nawiązaliśmy kontakt z dr. Aleksandrem, chirurgiem, który od 5 marca 2022 służy w kompanii medycznej 53. brygady zmechanizowanej im. księcia Wołodymyra Monomacha, jako ordynator oddziału medycznego. Doktor Aleksander przed wojną pracował jako chirurg i transfuzjolog na oddziale chirurgicznym szpitala w mieście Varash w obwodzie rówieńskim. Teraz ratuje życie rannym na froncie – mówi Aleksander Zaniewski, z Mazowieckiego Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Z doktorem Aleksandrem lekarz ma kontakt przez jego żonę, która również jest lekarzem – ginekologiem – i wraz z całą rodziną przebywa teraz w Polsce, próbując zdobyć uprawnienia do pracy w naszym kraju. Codziennie docierają od dr. Aleksandra dramatyczne informacje. Ostatnio jechał samochodem z innymi lekarzami i żołnierzami i w wypadku zginęli wszyscy – oprócz niego. Każdego dnia na froncie w Donbasie ginie ok. 100 kolejnych ukraińskich żołnierzy. W szpitalu polowym mają ogromne problemy z podstawowym zaopatrzeniem, prace utrudniają też niskie temperatury.

Z zebranych pieniędzy w grudniu kupiono latarki, ciepłą odzież, buty, plecaki, karimaty – wszystko co mogło się przydać w prowizorycznym szpitalu. Zakupiono tez i przekazano środki medyczne do kliniki Neurochirurgii i Chirurgii Twarzy w Kijowie. Tam trafia wielu rannych z urazami głowy i twarzoczaszki. Teraz lekarze potrzebowali agregaty i power banki.

– Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w dotychczasowej zbiórce. Nie kończymy jeszcze działalności. Czekamy na kolejne informacje o potrzebach lekarzy. Jeżeli ktoś z Państwa chciałbym jeszcze wesprzeć zbiórkę i pomóc walczącym, Ukraińskim medykom – zachęcamy – mówi Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

inf pras

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Federacja Porozumienie Zielonogórskie / ukraina / wojna
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31