Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Drony w służbie niemieckich aptek

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 maja 2023 13:32

Drony w służbie niemieckich aptek - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Apteki w Bayreuth i Wunsiedel w Bawarii rozpoczną testowanie dronów do dostarczania leków. To pionierski projekt w Niemczech.

Dwa drony o wadze 5 kilogramów i zasięgu do 30 kilometrów będą wkrótce transportować leki w Górnej Frankonii w Bawarii. Tamtejsi urzędnicy twierdzą, że jest to pionierski projekt na skalę niemiecką. Początkowo weźmie w nim udział pięć aptek z regionów Bayreuth i Wunsiedel.

Jeśli eksperyment się powiedzie, drony dostarczające leki mogą w przyszłości bardzo pomóc lokalnym mieszkańcom i lokalnym aptekom. Dostawy leków są często utrudnione przez korki, roboty drogowe lub niedostępne miejsca docelowe. W nagłych wypadkach może to mieć fatalne skutki.

Projekt jest realizowany przez Towarzystwo Ofensywy Górnej Frankonii na zlecenie bawarskiego Ministerstwa Gospodarki. W przyszłości drony mogą dostarczać leki nie tylko do gabinetów lekarskich, ale także do klientów indywidualnych w domach opieki i aptekach. Rozważane jest również przyspieszenie dostarczania leków w połączeniu z wideoporadami medycznymi. „Dron można precyzyjnie skierować na cel i podnieść ładunek z otwieranego włazu” — wyjaśnia Tim Fisher z DiAvEn, firmy, która opracowała drona. Najpóźniej jesienią zaplanowano pierwsze loty testowe. Licencja operacyjna nadal podlega zatwierdzeniu przez Federalną Administrację Lotnictwa.

Uczestnicy projektu podkreślają, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dron ma dwie baterie. Komputery i zdalni piloci monitorują cały lot z Berlina i poza tym latają w pełni autonomicznie na podstawie wejściowych danych GPS. Na wypadek zdarzeń nieoprządanych i stworzenia zagrożenia w powietrzu, spadochron powoli opuści urządzenie na ziemię.

źródło: dw.com

Tematy

apteka / dron / Niemcy

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także