Mimo pandemii zapotrzebowanie na krew było duże

Piotr Wójcik

Opublikowano 11 stycznia 2023, 11:28

Piotr Wójcik

Opublikowano 11 stycznia 2023, 11:28

– Zapotrzebowanie na krew i aktywność krwiodawców rozkładają się w ciągu roku nieproporcjonalnie. Ograniczeniem w gospodarowaniu krwią jest to, że ma ona określony termin ważności. Nie można jej pobrać na zapas. Ilość pobranej krwi musi odpowiadać zapotrzebowaniu. Jest ono przewidywalne tylko w pewnym stopniu. W okresie wakacyjnym ilość krwi w bankach znacznie się ogranicza – powiedziała Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Jak dodała, w okresie pandemii stałe zapotrzebowanie na krew w szpitalach utrzymywało się na poziomie około 2,5 tys. dawek dziennie. Średnia liczba wydawanych dziennie dawek to 4 tysiące. Liczba dawców krwi utrzymuje się natomiast na stałym poziomie około 600 tys. Liczba donacji to z kolei około 1,2-1,3 mln rocznie.

Jak poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, trwają prace nad rozwiązaniami, które usprawnią działanie systemu gospodarowania krwią w Polsce.

– Projekt ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie jest już w wykazie prac Rady Ministrów. Procedujemy też zmiany w ustawie o publicznej służbie krwi. Niektóre zapisy, które były wprowadzone w stanie epidemii sprawdziły się. To np. uprawnienia dla krwiodawców, takie jak zwolnienie od zadań służbowych w dniu pobrania, a także możliwość kwalifikowania osób do oddawania krwi przez pielęgniarki. Te dwa rozwiązania chcemy utrzymać także po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego – zapowiedział wiceminister zdrowia.

Sporo emocji podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia wzbudziło wystąpienie posła Jerzego Hardie-Douglasa z Koalicji Obywatelskiej, który zapytał o możliwość komercjalizacji oddawania krwi.

– Przez parę lat toczyła się dyskusja o tym, by wrócić do tego, żeby osoby, które chcą sprzedawać krew, mogły to robić. Nie ma żadnych przeszkód etycznych ani zdrowotnych, a zwiększyłoby to na pewno podaż krwi, której czasem brakuje – podkreślił Jerzy Hardie-Douglas.

Waldemar Kraska odpowiedział, że taka opcja nie jest brana pod uwagę, ponieważ honorowe oddawanie honorowe krwi funkcjonuje w naszym kraju wzorowo, a dawcy oddają krew z pobudek czysto ludzkich.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

krew / Waldemar Kraska / dawstwo krwi / honorowe krwiodawstwo / publiczna służba krwi / Jerzy Hardie-Douglas
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31