Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Bardzo brytyjskie wytyczne leczenia ostrego zapalenia zatok

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 30 października 2017 14:44

Bardzo brytyjskie wytyczne leczenia ostrego zapalenia zatok - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Anegdotyczne już zamiłowanie brytyjskich lekarzy rodzinnych do leczenia wszystkiego, co się da, paracetamolem – zyskało umocowanie w najnowszych wytycznych NICE/PHE dotyczących postępowania w ostrym zapaleniu zatok.

W przeważającej większości przypadków ostrego zapalenia zatok antybiotyki nie powinny być stosowane – piszą specjaliści z brytyjskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej (National Institute for Health and Care Excellence – NICE) w najnowszych wytycznych, opracowanych we współpracy z Public Health England (PHE).

Autorzy rekomendacji przypominają, że ostre zapalenie zatok ma najczęściej podłoże wirusowe [rinowirusy, koronawirusy, wirusy grypy, adenowirusy, wirusy paragrypy i inne - przyp. red.], a objawy zwykle ustępują samoistnie w ciągu 2-3 tygodni.

Wytyczne sugerują lekarzom, aby doradzali chorym z ostrym zapaleniem zatok jedynie łagodzenie dolegliwości bólowych. Jak? Za pomocą paracetamolu.

Stosowanie doustnych środków obkurczających błonę śluzową nosa i zatok (zawierających pseudoefedrynę lub fenylefrynę) ma wątpliwą wartość, brak bowiem dowodów na skuteczność takiego postępowania – wynika z wytycznych NICE.

Chorym należy wyjaśnić, że objawy nie miną z dnia na dzień, jednocześnie uczulając ich, by pojawili się w gabinecie ponownie, jeśli dolegliwości się nasilą lub nie ustąpią w ciągu 3 tygodni.

- Antybiotykooporność jest jednym z największych współczesnych zagrożeń dla zdrowia publicznego, dlatego musimy podjąć wspólne wysiłki walki z tym zjawiskiem – apeluje prof. Gillian Leng, wiceszef NICE. – Nasze nowe wytyczne pomogą lekarzom stosować antybiotyki skutecznie i tylko wtedy, gdy są naprawdę potrzebne.

Z opublikowanego na łamach BMJ w 2014 roku badania autorstwa naukowców z King's College London wynika tymczasem, że brytyjscy GP przepisują antybiotyki 91 proc. pacjentów zgłaszających się z ostrym zapaleniem zatok.

Źródło: NICE

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także