Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

CRISPR trafia pod strzechy

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 sierpnia 2019 11:18

CRISPR trafia pod strzechy - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock
Uchwalono pierwszą w historii ustawę, która reguluje technologię edycji genomu. Prawdziwy przełom w biotechnologii, skupia się na zestawie do samodzielnego wykonania edycji genomu metodą CRISPR. Ma ona ustrzec eksperymentujących z inżynierią genetyczną przed dokonywaniem eksperymentów na własnym ciele.

CRISPR to skrót od CRISPR- Cas 9, z angielskiego Clustered Regular Interspaced Short Palindromic Repeats. To inaczej unikalne sekwencje DNA, które występują w niektórych bakteriach bądź innych mikroorganizmach.

Innowacyjna ustawa jest pierwszym tego typu dokumentem, który reguluje kwestię nowej technologii CRISPR. Została uchwalona w Kalifornii, a jej przepisy wejdą w życie wraz z początkiem stycznia 2020 roku. W myśl ustawy sprzedaż zestawów służących do modyfikacji genowej w Kalifornii będzie zabroniona chyba, że zostanie do nich dołączona do etykieta mówiąca o tym, że absolutnie nie wolno ich używać na sobie.

Znacznie wcześniej głos w sprawie zestawów CRISPR zabrała amerykańska Agencja Żywności i Leków, która podkreśliła, że sprzedaż zestawów z zamiarem używania ich na sobie jest nielegalne i stanowczo zagraża bezpieczeństwu. Co więcej, zarejestrowano przypadki osób dopuszczających się takich procedur, które wstrzykiwały sobie materiał genetyczny za pośrednictwem CRISPR. Jedną z takich osób był mieszkaniec Kalifornii Josiah Zayner, który nie tylko sfilmował cały eksperyment, ale znacznie wcześniej handlował w Internecie materiałami do inżynierii genetycznej.

- Technologia CRISPR staje się szeroko dostępna publicznie, ale wielu w środowisku naukowym wyraziło zaniepokojenie, że może mieć negatywne konsekwencje poza profesjonalnymi laboratoriami - mówi autor projektu Ling Ling Chang.

- Chociaż jestem wielkim zwolennikiem wspierania naukowej ciekawości i wyobraźni, jestem bardzo zaniepokojony amatorskim wykorzystaniem tej technologii i jej wpływem na bezpieczeństwo konsumentów i społeczeństwa - dodaje senator Chang.

Zestawy służące do edycji genomu, zaprojektowane do eksperymentów na bakteriach bądź drożdżach, pozwalają na prowadzenie naukowych projektów w domowym zaciszu. Coraz częściej zdarzało się, że eksperymenty zmierzały w złym kierunku i powodowały rozkwit tzw. biohakerów.

Celem nowego prawa jest przede wszystkim ochrona konsumentów.

W Stanach Zjednoczonych sprzedaż tego typu urządzeń po niebezpiecznych przypadkach użycia zestawów CRISPR na sobie została wstrzymana przez Agencję Żywności i Leków (FDA). Aby w przyszłości uniknąć przypadków samodzielnego używania zestawów do edycji genomu, istotne jest wczesne zapobieganie, a w tym pomocne będzie nowe prawo.

- Technologia porusza się szybciej niż przepisy, dlatego ważne jest aktywne zapobieganie wpadkom w bezpieczeństwo przez amatorskich użytkowników zestawów CRISPR - podsumowuje autor projektu.

Źródło: BioNews

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.