Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Powstały pierwsze polskie rekomendacje prowadzenia ciąży młodocianej

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 maja 2023 12:36

Powstały pierwsze polskie rekomendacje prowadzenia ciąży młodocianej - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Polscy eksperci PTGiP stworzyli najnowsze rekomendacje dotyczące prowadzenia ciąży młodocianej. Opracowała je grupa kilkunastu specjalistów pod kierownictwem prof. Agnieszki Drosdzol-Cop, kierownik Pododdziału Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej Szpitala Zakonu Bonifratrów pw Aniołów Stróżów w Katowicach, jedynego takiego oddziału w Polsce oraz Katedry i Kliniki Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Nowe rekomendacje to kompendium wiedzy dla lekarzy z Polski, którzy prowadząc takie ciąże mogą skorzystać z wiedzy bardziej doświadczonych kolegów. Wcześniej w Polsce takich rekomendacji nie było, a lekarze z całego świata (także z Polski) opierali się na materiałach kanadyjskich. Teraz mogą korzystać z aktualnych i bogatszych doświadczeń polskich specjalistów.

Celem rekomendacji jest przedstawienie obecnego stanu wiedzy na temat ciąż młodocianych opartego na doświadczeniu autorów i rzetelnych danych naukowych. Publikacja ma również na celu identyfikację oraz przedstawienie, jak radzić sobie z potencjalnymi powikłaniami. Jest to więc swoisty instruktaż dla lekarzy, bardzo pomocny w codziennej pracy, zwłaszcza dla medyków bez doświadczenia w tym zakresie.

- Ze względu na możliwe problemy i komplikacje, każda ciąża młodociana powinna być traktowana jako ciąża wysokiego ryzyka – tłumaczy prof. Agnieszka Drosdzol-Cop, przewodnicząca Sekcji Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej PTGiP. - Najczęstsze patologie położnicze u młodych matek, obejmują infekcje (w tym wrodzone), niedokrwistość, stan przedrzucawkowy, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, ograniczenie wzrastania płodu, przedwczesny poród czy specyficzne wady anatomiczne płodów. Dużym wyzwaniem stanowi również okres okołoporodowy i poporodowy.

Prowadzenie takiej ciąży i porodu wymaga sprzętu, doświadczenia i aktualnej wiedzy. Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów, to jedyne miejsce w Polsce, gdzie po pomoc zgłaszać mogą się najmłodsze pacjentki w ciąży. To tutaj mogą liczyć na kompleksową diagnostykę w czasie ciąży oraz poród.

Rokrocznie na całym świecie w ciążę zachodzi prawie 16 milionów nastoletnich dziewcząt w wieku od 15 do 19 lat i 2 miliony dziewcząt poniżej 15 roku życia. Polskie statystyki mówią o 10 tysiącach ciężarnych poniżej 19. Roku życia.

Rekomendacje powstały pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Wśród autorów – poza prof. Agnieszką Drosdzol-Cop są m.in. prof. dr hab. n. med. Rafał Stojko, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach oraz lekarze z tego szpitala dr Jakub Staniczek i dr Dominika Orszulak, a także prof. dr hab. n. med. Piotr Sieroszewski - prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Rekomendacja dostępne są na stronie: https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/view/GP.a2023.0038

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także