Subskrybuj
Logo małe
Zmień rozmiar
Wyszukiwanie
banner
Medexpress.pl > Nauka i medycyna > Czy „psychodeliki behawioralne” pomogą pacjentom dokonać trwałej, pozytywnej zmiany?

Czy „psychodeliki behawioralne” pomogą pacjentom dokonać trwałej, pozytywnej zmiany?

MedExpress Team

Wojciech Laska

Opublikowano 17 marca 2022

Czy „psychodeliki behawioralne” pomogą pacjentom dokonać trwałej, pozytywnej zmiany? - Obrazek nagłówka
zdrowie psychiczne
Psychodeliki mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu lęku, depresji, zaburzeń stresowych, uzależnień i innych problemów zdrowia psychicznego. Jednak aby tak się stało, konieczne jest opracowanie rygorystycznych metod prowadzenia badań i stosowania ich wyników.

W tekście opublikowanym w Frontiers in Psychiatry, naukowcy z UCLA Health and Harvard Medical School ukuli termin „psychodeliki behawioralne” – których badanie ma na celu znalezienie nowych sposobów wspierania zdrowia i odporności psychicznej.

„Zmiana ludzkiego zachowania może wydawać się prosta, ale jest niezwykle trudna, szczególnie w przypadku zachowań, które wynikają z lat myślenia i działania w stosunkowo sztywny, zrutynizowany sposób” – piszą autorzy, dr George Slavich, profesor psychiatrii i nauk behawioralnych z UCLA Semel Institute for Neuroscience and Human Behaviour oraz dr Edmund Neuhaus, adiunkt psychologii na Harvardzie. „Jedna z pojawiających się strategii osiągnięcia zmiany zachowania obejmuje użycie związków psychodelicznych, aby uczynić umysł bardziej plastycznym i otwartym” – dodają.

Według autorów, „psychoterapia wspomagana psychodelikami” może zapewnić wiele korzyści zdrowotnych, a nawet wpłynąć na obniżenie kosztów leczenia, ale obecnie brakuje ustandaryzowanego podejścia terapeutycznego.

„Patrząc w przyszłość, uważamy, że potrzebne są dalsze udoskonalenia, aby zoperacjonalizować i przetestować elementy psychoterapii z wykorzystaniem psychodelików, w celu ustalenia najlepszego standardu opieki w leczeniu uzależnień, psychiatrycznych, somatycznych i behawioralnych problemów zdrowotnych” – wskazują badacze.

Autorzy twierdzą, że ich koncepcja psychodelików behawioralnych ma na celu opracowanie „ukierunkowanych podejść do zmiany terapeutycznej, które pomogą ludziom osiągnąć trwałą poprawę funkcjonalną w zakresie samoopieki, więzi społecznych oraz obowiązków rodzinnych, szkolnych i społecznych, aby pomóc im żyć tak, jak pragną”.

„Uważamy, że związki psychodeliczne mają potencjał do wspomagania procesu transformacji umysłu. Aby zmaksymalizować te korzyści konieczne jest prowadzenie badań w kierunku wyłonienia najlepszych praktyk oraz mierzalnych wskaźników leczenia” – piszą Slavich i Neuhaus.

Źródło: ScienceDaily

Zobacz także