Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Ponad 4 mld zł na psychiatrię. Ministerstwo Zdrowia zapowiada rekordowe wsparcie

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 6 czerwca 2024 13:39

Ponad 4 mld zł na psychiatrię. Ministerstwo Zdrowia zapowiada rekordowe wsparcie - Obrazek nagłówka
fot. Piotr Wójcik
Minister zdrowia Izabela Leszczyna na konferencji prasowej o inwestycji w psychiatrię: Kryzys zdrowia psychicznego dotyka wielu z nas, coraz częściej dzieci i młodzież, dlatego inwestycja w opiekę nad zdrowiem psychicznym od początku mojego urzędowania jest dla mnie priorytetem.

– Inwestujemy niespotykane do tej pory, rekordowe środki finansowe na poprawę jakości ochrony zdrowia psychicznego. To aż 4,2 mld zł. Te pieniądze pochodzą ze środków Unii Europejskiej – 1,2 mld zł. 3 mld zł to środki budżetowe z Funduszu Medycznego – powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Celem transferu pieniędzy na inwestycje w psychiatrii ma być poprawa infrastruktury. Powstać mają nowe budynki, dostosowane do potrzeb diagnostyki i leczenia. Sale będą mieściły mniej niż dotychczas łóżek i zostaną wyposażone w węzły sanitarne oraz nowoczesny sprzęt.

Beneficjentami wsparcia mają być przede wszystkim szpitale wojewódzkie i powiatowe, a także instytuty, fundacje, stowarzyszenia, poradnie publiczne i niepubliczne, zakłady opieki zdrowotnej oraz centra medyczne. Aby zapewnić równomierne rozłożenie środków Ministerstwo Zdrowia przyjęło model, w którym 3 mld zł wsparcia budżetowego zostaną one podzielone na dwie pule: 1,7 mld na projekty o wartości od 2 do 50 mln zł oraz 1,3 mld zł, na projekty większe – o wartości od 50 do 200 mln zł.

– Wiadomo, że większe ośrodki mają większy potencjał do składania wniosków i uzyskiwania dofinansowań w konkursach. Chcemy zapewnić, że wsparcie będzie równo dystrybuowane i każdy z ośrodków, i mniejszych i większych, będzie miał jednakowe szans aplikować i sięgnąć po pieniądze – wyjaśniła wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk.

– Mówimy też o strefach przyjaznych dla pacjentów, w których będą oni mogli spotykać się ze swoimi rodzinami. Prawdziwe efekty tego, co chcemy zrobić to oczywiście zwiększenie dostępności do świadczeń w zakresie ochrony zdrowia psychicznego. Mówimy o kompleksowej opiece, jakości i bezpieczeństwie świadczeń, a także, a może przede wszystkim – o skrócenie czasu oczekiwania na wizytę lub hospitalizację.

– To rekordowa kwota, która bardzo nas wesprze. Rosną potrzeby. Na przestrzeni ostatnich lat liczba dzieci i młodzieży, wymagającej specjalistycznej pomocy i wsparcia, wzrosła ponad dwukrotnie. Pomimo prężnie rozwijającej się opieki środowiskowej, nadal mamy dużo nastolatków w kryzysie – powiedziała dr Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowy ds. psychiatrii dziecięcej.

– System psychiatrii dorosłych zmieniamy od 2018 roku. Polscy eksperci, ze współpracy z resortem zdrowia opracowali model opieki środowiskowej – Centrum Zdrowia Psychicznego. Jest tam skoordynowana opieka i dostępność do całego zakresu świadczeń. Coraz więcej absolwentów uczelni medycznych chce robić specjalizację z psychiatrii. Jedyną rzeczą, której nam brakowało, była infrastruktura. To często były miejsca, które miały ponad 100 lat i ciężko w nich było w nowoczesny sposób zajmować się leczeniem. Nigdy wcześniej nie było pieniędzy na inwestycje w infrastrukturę dla psychiatrii – podkreślił prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy ds. psychiatrii.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.