Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Czym grozi upał?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 lipca 2022 10:55

Czym grozi upał? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W Europie panuje rekordowa fala upałów. Rządy kolejnych krajów wydają ostrzeżenia o zagrożeniu zdrowia. Czym grozi ekstremalne ciepło?

Niektórzy mówią już o apokalipsie upałów. We Francji i Wielkiej Brytanii wydano ostrzeżenia o ekstremalnych upałach. Pożary w Portugalii (tam odnotowano 47 stopni Celsjusza) czy Grecji zmusiły tysiące ludzi (szacunki wskazują na 30 000 osób) do opuszczenia swoich domów. W Hiszpanii i Portugalii w ostatnich dniach upałom przypisano ponad 1000 zgonów.


Wyczerpanie cieplne, czyli stan, w którym dochodzi do zwiększonej utraty soli i płynów, może objawiać się zawrotami głowy, bólem głowy, drżeniem, wzmożonym pragnieniem. Każdy może tego doświadczyć, jeśli zbyt długo przebywa na słońcu. Zazwyczaj skutki wyczerpania cieplnego nie są groźne- pod warunkiem, że w ciągu 30 minut uda się schłodzić organizm.


Sytuacja staje się poważniejsza, gdy dochodzi do udaru cieplnego (nie ma on nic wspólnego z udarem mózgu i nie jest prawdą, że to domena starszych ludzi), kiedy temperatura ciała przekracza 40,6 stopni Celsjusza. Ten nagły przypadek medyczny, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, może prowadzić do długotrwałego uszkodzenia narządów i śmierci. Dochodzi wówczas do zasłabnięć, obfitego pocenia się, dreszczy, wymiotów, problemów z mową, zaburzeń świadomości, widzenia.


Osoby, które cierpią na choroby układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, cukrzycę są w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia udaru cieplnego. Szacuje się, że na całym świecie prawie pół miliona zgonów rocznie jest spowodowanych nadmiernym upałem, według badania opublikowanego w The Lancet (choć brakuje tu danych z wielu krajów o niskich dochodach). O wiele więcej osób umiera z zimna, ale naukowcy przewidują, że ta tendencja się zmieni.
Światowe Stowarzyszenie Meteorologiczne ostrzega, że zanieczyszczenie powietrza wzrasta również podczas fal upałów, co także ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Wiele badań wykazało, że upał może również prowadzić do niskiej masy urodzeniowej i przedwczesnego porodu u kobiet w ciąży. Istnieją też mniej oczywiste zagrożenia. Lawrence Wainwright, wykładowca środowiskowy na Uniwersytecie Oksfordzkim, powiedział, że podczas fal upałów wskaźniki samobójstw i problemy ze zdrowiem psychicznym często rosną.


Jak się chronić przed udarem cieplnym?


Nie zapominajmy na nakryciu głowy i chronieniu karku przed słońcem. Zawsze miejmy ze sobą butelkę wody. Nie przebywajmy zbyt długo na zewnątrz, zwłaszcza kiedy aktywność słońca jest najsilniejsza (między 11:00 a 15:00). Jeśli pojawią się objawy udaru cieplnego, takie jak utrata świadomości, należy wezwać pogotowie, osobę zagrożoną przenieść w cień lub do chłodnego pomieszczenia i zrobić okłady chłodzące, np. z mokrego ręcznika lub nasączonej wodą gąbki. Jeśli pacjent jest przytomny, należy go nawodnić, podając schłodzone napoje, może to być woda z niewielką ilością soli.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

iStock-1248309492
20 lipca 2023
iStock-1424019033
20 czerwca 2023
iStock-1011404062
17 sierpnia 2018

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także