Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Epidemia cholery w Jemenie

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 11 maja 2017 02:24

Epidemia cholery w Jemenie - Obrazek nagłówka
Źródło: Thinkstock
W ciągu ostatnich kilkunastu dni ponad 2 tys. osób zachorowało, a 34 zmarły w Jemenie na cholerę – alarmują Lekarze bez Granic (MSF) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Epidemiolodzy obawiają się, że – ze względu na porę roku – obecna fala zachorowań może być groźniejsza w skutkach niż pierwsza, którą udało się opanować zimą. Wtedy zmarło 130 spośród 27 tys. chorych.

Walkę z epidemią znacząco utrudnia sytuacja polityczna w Jemenie. W kraju tym od 2011 roku, kiedy to po wieloletnich rządach obalono dyktatora Alego Abd Allaha Salaha, trwają walki i panuje chaos. Dostępu do czystej wody pitnej pozbawionych jest ok. 8 mln ludzi. Fatalnie zaopatrzone szpitale borykają się z głębokimi problemami kadrowymi.

Jakiejś formy pomocy humanitarnej wymaga w Jemenie  – wg szacunków WHO – niemal 19 mln spośród ok. 24 mln mieszkańców kraju.

Cholera to zakaźna choroba przewodu pokarmowego. Jej przyczyną jest Gram-ujemna bakteria – przecinkowiec cholery. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez wypicie skażonej wody. Wytwarzana przez ten drobnoustrój enterotoksyna powoduje silną biegunkę i wymioty (choć zwykle bez gorączki i bólów brzucha), które mogą w ciągu paru godzin doprowadzić do śmierci z odwodnienia. Śmiertelność wśród nieleczonych sięga 50 proc., zaś u leczonych wynosi od 1 do 20 proc.

W Polsce ostatnia epidemia cholery wystąpiła pod koniec XIX wieku.

Źródła: ABC News / TVN24

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także