Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Kanada legalizuje marihuanę - medyczną i rekreacyjną

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 21 czerwca 2018 11:49

Kanada legalizuje marihuanę - medyczną i rekreacyjną  - Obrazek nagłówka
Izba wyższa kanadyjskiego parlamentu przegłosowała ustawę legalizującą zastosowanie konopi indyjskich zarówno w celach leczniczych, jak i rekreacyjnych. Kraj Klonowego Liścia będzie drugim po Urugwaju państwem, w którym marihuana stanie się całkowicie legalna.

Nowe regulacje wejdą w życie 17 października 2018 r. Marihuana stanie się legalna we wszystkich prowincjach Kanady. Jak podkreślił premier Justin Trudeau, zmiana prawa uniemożliwi, a przynajmniej znacznie utrudni organizacjom przestępczym czerpanie dochodów z produkcji i dystrybucji produktów przygotowanych na bazie konopi indyjskich.

Prowincje mają 4 miesiące na przygotowanie się do nowych realiów. – Mamy nadzieję, że do 17 października powstaną sprawnie działające, kontrolowane przez prowincję sklepy, prowadzące detaliczną wysyłkową sprzedaż konopi indyjskich – powiedział Trudeau.

Tworząc ogólnokrajowy, legalny rynek marihuany, Kanada podąża śladami Urugwaju. Opracowanie szczegółowych przepisów dotyczące handlu konopiami będzie leżało w gestii poszczególnych prowincji.

Zwolennicy legalizacji marihuany świętowali we wtorek na ulicach, niosąc flagi tego kraju z liściem konopnym zamiast klonowego w środku. Premier przestrzegł jednak, że obowiązujące do 17 października, dotychczasowe prawo będzie egzekwowane bez taryfy ulgowej.

Sytuacja w Kanadzie stanie się za kilka miesięcy poniekąd odwrotna niż w Stanach Zjednoczonych. W USA prawo federalne wciąż uznaje marihuanę za nielegalną, ale zalegalizowano ją wielu stanach do celów medycznych a w dziewięciu (w tym w Kalifornii) także do zastosowań rekreacyjnych. W Kanadzie wejdą w życie liberalne przepisy ogólnokrajowe, ale np. prowincje Quebec i Manitoba już zdecydowały się zakazać domowej uprawy konopi (ustawa federalna pozwala na „plantację” złożoną z maksymalnie czterech roślin na gospodarstwo domowe).

Kilka ważnych pytań pozostaje bez odpowiedzi, np. to, w jaki sposób policja drogowa będzie sprawdzać, czy kierowca nie prowadzi pojazdu pod wpływem tetrahydrokannabinolu i innych kannabinoidów. Nie wiadomo też, czy złagodzone zostaną kary wymierzone przed 17 października za przestępstwa związane z marihuaną.

Na rozluźnienie prawa dotyczącego marihuany – w tym przypadku medycznej – zanosi się także w Wielkiej Brytanii. W odpowiedzi na rosnącą presję społeczną, by umożliwić stosowanie oleju z konopi indyjskich w celu kontrolowania napadów padaczkowych u dzieci z ciężkimi postaciami epilepsji, Sajid Javid, szef Home Office, ogłosił dwuetapowy przegląd danych dotyczących medycznej marihuany.

Etapem pierwszym kierować ma prof. Sally Davies i będą w nim analizowane dostępne prace naukowe na temat klinicznych korzyści ze stosowania leków wyprodukowanych na bazie pochodnych konopi. W drugim etapie Rada Doradcza ds. Nadużywania Narkotyków (Advisory Council on the Misuse of Drugs – ACMD) przygotuje bilans korzyści i ryzyka oraz oceni wpływ ewentualnego dopuszczenia medycznej marihuany do użytku na zdrowie publiczne.

Źródła: CBS News / PharmaDaily

Podobne artykuły

iStock-948117606
9 lipca 2020
52-JAC000581

Olej CBD: Obalamy mity

28 stycznia 2020
iStock-1040548504
30 października 2019

Zobacz także