Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Kannabinoidy nie są dla każdego

MedExpress Team

Marek Meissner

Opublikowano 9 lipca 2020 21:24

Kannabinoidy nie są dla każdego - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Badania nad efektami ubocznymi długotrwałego zażywania kannabinoidów pozwoliły na stwierdzenie, że może wśród nich wystąpić lęk napadowy, problemy z pamięcią, zwłaszcza krótkotrwałą, zaburzenia percepcji czy nawet poczucia czasu oraz wysychanie ust. Rzadziej obserwowano halucynacje, ataki depresji, zaburzenia koordynacji, dezorientację czy zawroty głowy. Najostrzejszym zaburzeniem była paranoja, czasem w formie ostrej.

Istnieją wyraźne wskazania, iż występowanie negatywnych efektów ubocznych zażywania kannabinoidów jest indywidualne czyli ich występowanie zależne jest od osobowości zażywającego. Wiadomo że poszukiwanie wrażeń poprzez palenie marihuany, kopiowanie zachowań osób z kręgu towarzyskiego i używanie kannabiodów w okresie wczesnej dorosłości stanowi bardzo silny czynnik prowadzący do stałego ich zażywania w późniejszym okresie. Tak więc niektórzy amatorzy marihuany mogą też być bardziej wrażliwi na jej negatywne oddziaływania.

Naukowcy z Washington State University postanowili zbadać, na ile oddziaływania te są jednostkowe i osobnicze oraz które występują najczęściej. W tym celu badaniu poddano grupę 1500 studentów, których zapytywano jak często i z jakimi negatywnymi reakcjami mieli do czynienia w czasie palenia marihuany. Jednocześnie po określeniu ich wieku, płci i stanu zdrowia zapytywano także o motywy oraz wzorce zażywania kannabinoidów.

Badanie przeprowadzono m.in. z powodu szybkiej legalizacji zażywania marihuany, co jest już możliwe w 33 stanach USA i jak stwierdziła autorka badań psycholog dr Carrie Cuttler konieczności opracowania dla "nowicjuszy" w paleniu marihuany swoistego przewodnika czego nie należy robić i czego mogą się po zapaleniu jointa spodziewać.

Jak się okazało, 50% uczestników badania, po wypaleniu skręta z marihuaną miało ataki napadowego kaszlu, napady lękowe, niektórzy doświadczali wyraźnego wrażenia paranoi ("mówią o mnie", "spiskują przeciw mnie"). Na drugim biegunie znalazła się grupa z wyraźnymi objawami somatycznymi jak zimne poty, omdlenia czy halucynacje wzrokowe.

Autorzy wyodrębnili najczęściej spotykane działania uboczne. Były to: uczycie dyskomfortu w płucach i klatce piersiowej, dreszcze i napadowy kaszel, które występowały aż w 30-40% przypadków użycia kannabinoidów.

Wśród najbardziej dolegliwych efektów ubocznych zażywania kannabinoidów wymieniono omdlenia, ataki paniki lękowej i wymioty. Stosunkowo najmniej dolegliwe było drętwienie ciała, zaburzenia równowagi i dreszcze. Co ciekawe, osoby, które zażywały kannabinoidy nieregularnie np. z dużymi przerwami, były bardziej narażone na ich negatywne skutki. Osoby, które używały marihuany z powodów towarzyskich, by nie wypaść ze swojego kręgu znajomych, z reguły oczekiwały gorszych efektów ubocznych i zwykle były bardziej na nie narażone, zwłaszcza jeśli same wykazywały wcześniej zaburzenia lękowe. „Osoby używające marihuany rzadziej lub z długimi przerwami są bardziej narażone na jej negatywne działania” - twierdzi dr Cutter.

Piśmiennictwo:

  1. Arendt M, Rosenberg R, Fjordback L, Brandholdt J, Foldager L, Sher L, Munk-Jørgensen P. Testing the self-medication hypothesis of depression and aggression in cannabis-dependent subjects. Psychol Med. 2007;37(7):935–45.
  2. Volkow ND, Baler RD, Compton WM, Weiss SRB. Adverse health effects of marijuana use. N Engl J Med. 2014;370(23):2219–27.
  3. Emily M. LaFrance, Amanda Stueber, Nicholas C. Glodosky, Dakota Mauzay, Carrie Cuttler. Overbaked: assessing and predicting acute adverse reactions to Cannabis. Journal of Cannabis Research, 2020;

Podobne artykuły

52-JAC000581

Olej CBD: Obalamy mity

28 stycznia 2020
iStock-924927354_
7 października 2019

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także