Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Lekarze chcieliby mieć więcej czasu dla pacjentów

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 30 sierpnia 2016 12:35

Lekarze chcieliby mieć więcej czasu dla pacjentów - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Lekarze rodzinni nie są w stanie właściwie diagnozować i leczyć swoich podopiecznych, jeśli czas przeznaczony na jednego pacjenta wynosi tylko 10 minut – alarmuje British Medical Association (BMA).

Czas wizyty w gabinecie GP powinien zostać wydłużony do 15 minut, a ilość samych wizyt zredukowana do 25 dziennie – zalecają autorzy raportu „Safe Working Levels in General Practice”, opublikowanego w tym tygodniu przez BMA (pełny raport można znaleźć tutaj).

Obecnie, przy średnio 10-minutowym czasie wizyt, niektórzy brytyjscy lekarze rodzinni przyjmują nawet do 40–60 pacjentów dziennie. Nie są to warunki umożliwiające prawidłowe leczenie, zwłaszcza w przypadku pacjentów starszych, obciążonych licznymi schorzeniami – podkreślają przedstawiciele BMA.

Autorzy raportu postulują także utworzenie tzw. locality hubs, czyli ośrodków koordynujących pracę określonej liczby ściśle współpracujących ze sobą praktyk GP na danym obszarze. Miałby one m.in. dynamicznie zarządzać listami pacjentów oraz czasem pracy lekarzy, kierując na bieżąco chorych do tych przychodni, w których obciążenie lekarzy jest w danym momencie najmniejsze. Powiązane w ten sposób ze sobą praktyki dzieliłby się także innymi zasobami oraz zdobywanym doświadczeniem klinicznym.

– Ustalenie czasu trwania wizyty leży w gestii zarządzających praktykami GP, nie ma tu żadnych narzucanych odgórnie norm – powiedział, odnosząc się do raportu BMA, rzecznik prasowy NHS England. – Prawdą jest jednak, że lekarze rodzinni pracują pod dużą presją. Przedstawione w raporcie propozycje rozwiązań mogą przyczynić się do zreformowania podstawowej opieki zdrowotnej i dać lekarzom więcej czasu na bezpośrednie zajęcie się pacjentem.

Źródła: BMA / The Independent

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.