Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Nowa odsłona wojny z dengą

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 27 sierpnia 2016 16:40

Nowa odsłona wojny z dengą - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Rusza pierwszy publiczny program szczepień przeciwko gorączce denga na obszarze Ameryk, skierowany – zgodnie z najnowszymi wytycznymi WHO – do szerokiej grupy wiekowej osób z najwyższym ryzykiem zachorowania.

Program rozpocznie się w brazylijskim stanie Parana. W ciągu trzech tygodni 500 tys. jego mieszkańców otrzyma szczepionkę przeciwko gorączce denga. Będą to osoby zamieszkałe w 30 najbardziej endemicznych ośrodkach miejskich tego stanu. Eksperci wytypowali do zaszczepienia osoby w wieku 15–27 lat w 28 miastach oraz w wieku 9-44 lata w dwóch kolejnych.

W liczącym 10 milionów mieszkańców stanie Parana zanotowano w ostatnich latach gwałtowny, 3-krotny wzrost częstości zachorowań na gorączkę denga, a także liczby zgonów wywołanych tą chorobą. W zeszłym roku zgłoszono 55 tys. przypadków, które kosztowały ten stan ok. 330 milionów reali brazylijskich (ok. 91 milionów euro).

Z drugiej strony, stan Parana ma duże osiągnięcia, jeśli chodzi o wyszczepialność w ogóle, a skuteczne wprowadzenie strategii szczepień przeciwko gorączce denga może zapewnić 74-procentowy spadek obciążenia chorobą na obszarach szczególnie dotkniętych tym problemem na przestrzeni 5 lat, zgodnie z wynikami badania oceniającego skuteczność szczepionki przeciwko gorączce denga, opublikowanymi w czasopiśmie „Brazilian Journal of Health Economics”.

– Gorączka denga pozostaje jedną z najważniejszych na świecie chorób przenoszonych przez komary, która jest przyczyną wielu cierpień oraz generuje znaczne koszty. Strategiczne wdrożenie bezpiecznej i skutecznej szczepionki przeciwko gorączce denga to najlepsza droga do zmniejszenia zagrożenia tą chorobą, zwłaszcza w państwach wysoce endemicznych, takich jak Brazylia – komentuje dr Stephen J. Thomas, lekarz i badacz WRAIR (Walter Reed Army Institute of Research) w Silver Spring w stanie Maryland oraz międzynarodowy ekspert do spraw gorączki denga.

Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki zostały udokumentowane w dużym programie badań klinicznych obejmującym ponad 40 tys. osób uczestniczących w badaniach prowadzonych w 15 krajach na całym świecie, w tym w Brazylii, która brała udział w fazie II i III programu. Szczepionka otrzymała pozytywną opinię Światowej Organizacji Zdrowia w dokumencie opublikowanym 29 lipca 2016 r., co jest zgodne z wcześniejszym zaleceniem dotyczącym stosowania tej szczepionki przeciwko gorączce denga wydanym przez Strategiczny Zespół Doradczy Ekspertów ds. Szczepień WHO w kwietniu zeszłego roku.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także