Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowo odkryty wirus pomoże badać choroby nerek

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 14 września 2018 13:42

Nowo odkryty wirus pomoże badać choroby nerek - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Międzynarodowy zespół badawczy pod kierownictwem prof. Wolfganga Weningera z Medizinische Universität w Wiedniu odkrył nieznanego wcześniej wirusa, który może być współodpowiedzialny za śródmiąższowe zapalenie nerek.

Nowemu wirusowi, należącemu do rodziny parwowirusów, przypisano akronim MKPV (ang. Mouse Kidney Parvovirus).

- W ostatnich latach w naszym instytucie pojawiały się przypadki śmiertelnej choroby nerek u myszy laboratoryjnych. Padały w szczególności zwierzęta obciążone wrodzonymi zaburzeniami układu odpornościowego. W preparatach sekcyjnych widać było, że jest to nefropatia cewkowo-śródmiąższowa – tłumaczy prof. Weninger. – Ustaliliśmy, że wywołuje ją wirus MKPV. Wyglądało to bardzo podobnie do nefropatii spotykanej u pacjentów po przeszczepie nerki.

Dzięki odkryciu wirusa MKPV naukowcy zyskali nowy model zwierzęcy do badania chorób nerek, w tym zwłóknienia i przewlekłej niewydolności. W przeciwieństwie do wcześniej stosowanych modeli, w których stan chorobowy wywoływano metodami chirurgicznymi lub podaniem substancji toksycznych, zakażenie MKPV jest modelem najbardziej „naturalnym”, dającym efekty bardziej zbliżone do przebiegu nefropatii u ludzi.

Model oparty na zakażeniu MKPV można będzie wykorzystywać do testowania nowych leków, może on także pomóc w poszukiwaniu nieznanych biomarkerów schorzeń nefrologicznych.

Źródła: Cell / meduniwien.ac.at

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także