Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

O korzyściach szczepień ochronnych osób dorosłych

MedExpress Team

Katarzyna Wolska

Opublikowano 23 czerwca 2021 13:26

O korzyściach szczepień ochronnych osób dorosłych - Obrazek nagłówka
Poziom wyszczepialności przeciw grypie w Polsce dla całej populacji to niewiele ponad 6%, a dla osób powyżej 65 r.ż. – 18%. W zakresie szczepień dorosłych Polska zdecydowanie zajmuje ostatnie pozycje w Europie. Z kolei streptococcus pneumoniae jest jedną z najczęstszych przyczyn zachorowań na pozaszpitalne zapalenie płuc. Szczepienia przeciw pneumokokom osób dorosłych są wpisane do polskiego Programu Szczepień Ochronnych jako szczepienie zalecane, czyli finansowane przez pacjentów.

​Szczególnie w dobie pandemii COVID-19 profilaktyka chorób układu oddechowego nabiera szczególnego znaczenia. O szczepieniach osób dorosłych przeciwko grypie, krztuściowi oraz pneumokokom niesłusznie kojarzonymi tylko z dziećmi, rozmawiamy z prof. Adamem Antczakiem z Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

 • Szczepienie przeciw grypie jest tanie, a co najważniejsze skutecznie chroni nas przed powikłaniami pogrypowymi oraz śmiercią z powodu grypy. Dodatkowo jest bardzo bezpieczne i łatwe do wykonania.
 • Liczba objawów niepożądanych jest bardzo niewielka i ogranicza się jedynie do bólu w miejscu podania, gorączki lub ogólnego złego samopoczucia.
 • W ostatnim czasie zauważalne jest ograniczone zaufanie do medycyny oraz w szczególności do szczepień w przypadku COVID-19. Lęk przed chorobą nie zachęca do zaszczepienia, mimo iż jest ono bezpłatne.
 • Potrzebna jest szeroka akcja edukacyjna, budowanie świadomości, że szczepienia są bezpieczne.
 • W przypadku szczepienia przeciwko grypie proces jest bardziej skomplikowany, niż w przypadku szczepienia przeciw COVID-19. Przed podaniem pacjent musi być zakwalifikowany przez lekarza oraz posiadać receptę. W przypadku osób aktywnych zawodowo taki proces jest trudny do realizacji. Jednym z postulatów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy jest możliwość zaszczepienia się w aptece, przez farmaceutę co już prawnie jest usankcjonowane. Kolejnym krokiem w celu ułatwienia procesu szczepień jest umożliwienie zakwalifikowania do szczepienia przez pielęgniarkę. Jedynie w przypadku szczepień dzieci ten proces mógłby być bardziej rygorystyczny i kwalifikacja odbywałaby się nadal przez lekarza.
 • Krztusiec to choroba, której znaczenia nie doceniamy oraz zabijała małe dzieci. Szczepienia zostały wymyślone w tych chorobach, które się niebezpieczne.
 • Ostatnie szczepienie przeciwko krztuścowi otrzymujemy w wieku 14 lat i jest skuteczne przez kolejne 10 lat. Większość populacji traci odporność przeciwko krztuścowi w wieku 25 lat.
 • Krztusiec jest chorobą niebezpieczną dla dzieci, ale może oraz bywa źródłem ciężkich zakażeń, w tym ciężkich zapaleń płuc u osób dorosłych.
 • Wszystkie choroby przechodzimy ciężej, gdy jesteśmy starsi oraz mamy choroby współistniejące.
 • Pneumokoki to bakterie, które najczęściej nas atakują i odpowiadają za 50% hospitalizacji z powodu chorób układu oddechowego.
 • Dane z 2018 roku podają, iż w Polsce zmarło 18 tys. osób z powodu zapalenia płuc, spory odsetek wśród tych zgonów stanowiło pneumokokowe zapalenie płuc.
 • Wśród czynników pneumokokowego zapalenia płuc, jego agresywnej formy tj. inwazyjnej choroby pneumokokowej należy wymienić trzy grupy: czynnik demograficzny czyli wiek 65 plus, dzieci do 2 r.ż., drugi czynnik to współchorobowości, a w szczególności nikotynizm oraz cukrzyca, POChP, niewydolność serca oraz osoby z usuniętą śledzioną. Trzeci czynnik to przebywanie w dużych skupiskach ludności tj.: akademiki, bursy, żłobki czy przedszkola.
 • Rozwiązaniem większego dostępu do szczepień przeciw pneumokokom osób dorosłych jest refundacja.
 • Szczepienia chronią nas przed ciężkimi postaciami zakażeń. Skuteczność szczepienia to jest mniej więcej ok 75% redukcja ciężkich postaci zapaleń płuc, jaką jest inwazyjna choroba pneumokokowa. Łagodniejsze zapalenia płuc również występują dużo rzadziej u osób, które są zaszczepione.
 • Istnieją również badania, które wskazują, iż zaszczepione osoby powyżej 65 r. ż. żyją dłużej. Przykładem mogą być pacjenci onkologiczni.

Więcej: www.szczepienia-ioz.pl

Znajdź nas:

Twitter: https://twitter.com/praktykw

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/42426882

Tematy

szczepienia

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1413085874-ecmo
2 kwietnia 2024
iStock-1062433666b
9 lutego 2024
164144237
Jak odżywiają się Polacy

Veganuary: w nadmiarze mięso szkodzi zdrowiu

16 stycznia 2024
Monosnap (4) Prof Gellert podsumowanie roku - YouT (1)
27 grudnia 2023
LARYSZ-2
KZDiM

Hipofosfatazja: jak zatrzymać ból?

9 października 2023