Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Apteki są ważne w systemie szczepień ochronnych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 22 lutego 2024 09:56

Apteki są ważne w systemie szczepień ochronnych - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Jedna trzecia punktów, w których prowadzone są szczepienia zalecane, jest zlokalizowanych w aptekach ogólnodostępnych – informuje Marcin Repelewicz, prezes Dolnośląskiej Rady Aptekarskiej. Obecnie w aptekach mogą się szczepić tylko dorośli. Katalog obejmuje iniekcje trzech preparatów.

– Umożliwienie wykonywania tych świadczeń przez farmaceutów, na wzór sprawdzonych rozwiązań z krajów zachodnich, to ułatwienie i zwiększenie dostępności dla pacjentów przy zachowaniu wysokich standardów i bezpieczeństwa – ocenia Marcin Repelewicz.

Wykwalifikowani farmaceuci mogą obecnie w Polsce prowadzić zalecane szczepienia ochronne jedynie dla osób dorosłych. Dzieci i młodzież do 18 roku życia mogą być zaszczepione tylko w gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej. Obecnie wykonanie szczepienia w aptece jest refundowane przez NFZ i bezpłatne w następujących przypadkach:

  • przeciw COVID-19 – dla osób pełnoletnich,
  • przeciw grypie – dla osób 65+,
  • przeciw pneumokokom –dla osób 65+

Marcin Repelewicz przypomina, że szczepionki przeciw grypie oraz przeciw pneumokokom są również refundowane w dużym zakresie, jednak aby otrzymać preparat ze zniżką (lub bezpłatnie) wymagana jest na niego recepta.

Wykaz punktów szczepień przeciw COVID-19 można sprawdzić TUTAJ.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także