Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Postęp w leczeniu ziarnicy złośliwej

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 14 lipca 2016 22:26

Postęp w leczeniu ziarnicy złośliwej - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała niwolumab w terapii pacjentów z chłoniakiem Hodgkina, u których nastąpił nawrót choroby lub progresja po niepowodzeniu autoprzeszczepu komórek macierzystych oraz po leczeniu brentuksymabem vedotin.

To pierwsza rejestracja inhibitora PD-1 dla pacjentów z klasycznym chłoniakiem Hodgkina, u których nastąpił nawrót choroby lub progresja po niepowodzeniu autoprzeszczepu komórek macierzystych (auto-HSCT) oraz po leczeniu brentuksymabem vedotin. Oparta jest ona o dane z badań klinicznych fazy 2 CheckMate -205 oraz fazy 1 CheckMate -039. Na podstawie tej analizy, stosowanie niwolumabu przyniosło wysoki odsetek odpowiedzi na leczenie z całkowitym odsetkiem odpowiedzi (ORR) wynoszącym 65%. Odsetek pacjentów z całkowitą odpowiedzią wyniósł 7%, odsetek pacjentów z odpowiedzią częściową wyniósł 58%. Wśród pacjentów, którzy odpowiedzieli na leczenie, długość odpowiedzi utrzymywała się w czasie o medianie 8,7 miesięcy.

– Ważne jest, aby móc zaoferować nowe opcje terapeutyczne pacjentom z chorobami opornymi na leczenie, którzy wykorzystali wszystkie dostępne możliwości leczenia. Z powodu unikalnej patologii i biologii klasycznego chłoniaka Hodgkina oraz z naukowego punktu widzenia, badanie zastosowania inhibitora PD-1 ma głęboki sens – komentuje Anas Younes, onkolog, kierownik Lymphoma Service w Memorial Sloan Kettering Cancer Center. – Najnowsze dane z badań klinicznych nad stosowaniem niwolumabu u pacjentów z klasycznym chłoniakiem Hodgkina, u których nastąpił nawrót choroby lub progresja po niepowodzeniu autoprzeszczepu komórek macierzystych (auto-HSCT) oraz po leczeniu brentuksymabem vedotin są zachęcające i mają potencjał, aby wpłynąć na zmianę podejścia do leczenia tych pacjentów w przyszłości – dodaje specjalista.

Chłoniak Hodgkina (HL), nazywany również chorobą Hodgkina lub ziarnicą złośliwą, jest nowotworem wywodzącym się z białych krwinek (limfocytów), które są częścią układu immunologicznego człowieka. Szacuje się, że w 2016 r. zostanie zdiagnozowanych 8500 nowych przypadków chłoniaka Hodgkina na świecie, a ponad 1100 osób umrze z tej przyczyny w tym roku. Zgodnie z danymi Lymphoma Research Foundation, klasyczny chłoniak Hodgkina jest najczęstszym typem chłoniaka Hodgkina, stanowiąc 95% przypadków. W tym typie chłoniaka Hodgkina, komórki nowotworowe nazywane komórkami Reed-Sternberg, są nieprawidłowymi komórkami limfocytów B.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)