Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

30. Sympozjum Sekcji Endourologii i ESW PTU

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 16 czerwca 2023 10:15

30. Sympozjum Sekcji Endourologii i ESW PTU - Obrazek nagłówka
fot. iStock
Blisko 30 stanowisk treningowych z wykorzystaniem najnowocześniejszych symulatorów urologicznych przygotowanych zostało dla uczestników rozpoczynającego się dziś (16.06.) 30. Sympozjum Sekcji Endourologii i ESWL Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Istotnym punktem programu będą trzy roboty operacyjne, na których uczestnicy będą mogli wykonywać zabieg usunięcia prostaty z powodu guza, który obecnie jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn.

– Urologia jako chirurgiczna dziedzina zabiegowa jest obecnie najbardziej „gadżeciarska” specjalnością. Owo „gadżeciarstwo” wynika z możliwości wykorzystania szerokiej gamy sprzętu operacyjnego od sprzętu endoskopowego pozwalającego na diagnostykę i leczenie np. przez cewkę moczową, małoinwazyjne operacje laparoskopowe, po których pacjent szybko wraca do aktywności, aż po operacje wykonywane przy użyciu robota operacyjnego, dzięki którym zabieg operacyjny może wiązać się z lepszym powrotem do zdrowia – mówi dr n.med. Klaudia Korecka z Katedry Chirurgii Dziecięcej - Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach.

– Postęp operacyjny wymaga jednak specjalistycznego szkolenia, które na całym świecie coraz częściej odbywa się z wykorzystaniem trenażerów i symulatorów medycznych – dodaje dr Klaudia Korecka.

Druga część sympozjum odbędzie się w sobotę (17.06.) i będzie poświęcona leczeniu kamicy nerkowej. Tym razem będzie miała ona miała formę dyskusji między wykładowcami. Każdy z nich zaprezentuje swoje wcześniej nagrane filmy z poszczególnych zabiegów. W sympozjum poza specjalistami z całej Polski wezmą udział także czołowi endourolodzy z zagranicy.

PROGRAM WYDARZENIA

Oprac. na podst.: informacja prasowa

Tematy

urologia

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także