Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
banner

SED – czyli 15 lat na frytkach

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 17 kwietnia 2014 00:58

SED – czyli 15 lat na frytkach - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
20-letnia Brytyjka – Hanna Little – od 5. roku życia żywiła się wyłącznie frytkami. Każda inna potrawa wywoływała u niej paniczny lęk. Na czym polega tzw. selektywne zaburzenie odżywiania (SED) i jak można je leczyć?
[caption id="attachment_40447" align="alignnone" width="620"]Fot. Thinkstock / Getty Images Fot. Thinkstock / Getty Images[/caption]

20-letnia Brytyjka – Hanna Little – od 5. roku życia żywiła się wyłącznie frytkami. Każda inna potrawa wywoływała u niej paniczny lęk.

Osoby dotknięte tym wcale nie tak rzadkim, choć mało znanym schorzeniem – selektywnym zaburzeniem odżywiania (Selective Eating Disorder – SED) – są w stanie jeść tylko jedną lub co najwyżej kilka konkretnych potraw.

– Myślę, że były to akurat frytki, dlatego że są daniem o prostym, niezłożonym smaku. Najbardziej przerażała mnie bowiem myśl o łączeniu i mieszaniu się różnych smaków – wspomina Hanna.

Skrajnie monotonna dieta nieuchronnie doprowadziła organizm kobiety do wyczerpania. Po serii omdleń w miejscu pracy Hanna zdecydowała się poszukać pomocy. Znalazła ją w gabinecie psychologa stosującego w pracy z pacjentami – hipnozę. Już po pierwszej sesji kobieta zjadła owoc mango, a po kilku następnych – odważyła się spróbować pizzy, która z czasem stała się jej ulubioną potrawą.  

– SED zwykle spowodowany jest związanym z jedzeniem traumatycznym przeżyciem, najczęściej z okresu wczesnego dzieciństwa. Pacjent przeważnie nie pamięta tego zdarzenia – wyjaśnia  Felix Economakis, psycholog, który leczył Hannę Little.

Selektywnym zaburzenie odżywiania zwykle ustępują bez leczenia. Jeśli tak się nie dzieje, najczęściej stosowaną formą pomocy jest terapia behawioralno-poznawcza.  

Źródło: Daily Mail

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

iStock-1148850973
Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Rekordowy rok polskiej transplantologii

26 stycznia 2025
iStock-1130849702
12 lutego 2024
Monosnap (4) Prof Gellert podsumowanie roku - YouT (1)
27 grudnia 2023
177429886
22 grudnia 2023
szczudla
1 grudnia 2023