Nie jest tak źle ze skutecznością szczepionki przeciw grypie

Thinkstock/GettyImages
Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) opublikowało nowe dane na temat skuteczności sprzedawanej w tym sezonie szczepionki przeciwko grypie w zapobieganiu zachorowaniom wywołanym najgroźniejszym obecnie szczepem – H3N2.
Tomasz Kobosz 2018-02-19 22:05

W trwającym sezonie grypowym skuteczność szczepionki wobec szczepu H3N2 wynosi w USA 25 procent – podało CDC. To więcej niż prognozowano w oparciu o pesymistyczne dane z innych krajów. W Australii ta sama szczepionka uchroniła przed grypą [H3N2] tylko ok. 10 proc. zaszczepionych, a w Kanadzie – 17 procent.

Największą niespodzianką okazał się jednak wskaźnik efektywności szczepionki wśród dzieci – 51 procent.

Ogólna skuteczność szczepionki, czyli ochrona przed wszystkimi aktywnymi w tym sezonie szczepami wirusa grypy (w tym H1N1 oraz B) wyniosła, według danych CDC, 39 proc., a wśród dzieci – 59 procent.

Dr Anne Schuchat, pełniąca obowiązki dyrektora CDC, przypomniała też statystyki dotyczące śmiertelności z powodu grypy w najmłodszych grupach wiekowych. Dwie trzecie spośród 675 dzieci i nastolatków, które w latach 2010-2016 zmarły w USA na grypę, nie otrzymało szczepionki w sezonie, w którym śmiertelnie zachorowało.

Specjaliści z CDC szacują, że w sezonie 2017/2018 grypa i jej powikłania zbiją 50 tys. Amerykanów.

Źródło: CNN NEWS / CDC

PDF

Zobacz także