Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

NIL pracuje nad własnym projektem ustawy wprowadzającej prawdziwe no-fault

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 5 lipca 2022 12:22

NIL pracuje nad własnym projektem ustawy wprowadzającej prawdziwe no-fault - Obrazek nagłówka
nil
W Naczelnej Izbie Lekarskiej toczą się prace nad założeniami do ustawy wprowadzającej prawdziwe no-fault, czyli system, którego celem jest stworzenie warunków bezpiecznego leczenia. Wczoraj miało miejsce spotkanie robocze w gronie lekarzy, prawników, ekspertów.

Kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że doszło do kompromisu w sprawie systemu no-fault, zastrzegając, że nie będzie on w takim kształcie, „jaki jest wyobrażeniem wielu lekarzy, czyli idący bardzo daleko”. Tymczasem, jak podał "Dziennik Gazeta Prawna" w projekcie ustawy o jakości ma się pojawić – zamiast obecnego zapisu o zniesieniu odpowiedzialności karnej – zapis o możliwości nadzwyczajnego złagodzenia kary. Z uwagi na te informacje i wobec braku dialogu ze środowiskiem lekarskim podczas obecnego procedowania przepisów, samorząd lekarski opracuje ustawę, której celem będzie wprowadzenie systemu opartego na bezpieczeństwie leczenia, czyli idei sprawdzającego się np. w Szwecji no-fault. Jak podkreśla samorząd, w celu poprawy bezpieczeństwa leczenia – zarówno z perspektywy lekarzy jak i pacjentów – w polskim systemie ochrony zdrowia powinny zostać wprowadzone regulacje oparte na trzech filarach:
1. Wyłączenie lekarzy z odpowiedzialności karnej (z zachowaniem tej odpowiedzialności wyłącznie w przypadku zgonu pacjenta lub rażącego błędu, którego ocena nie wymaga wiadomości specjalnych), przy niezmiennej odpowiedzialności cywilnej i zawodowej.
2. Wprowadzenie rejestru zdarzeń niepożądanych, umożliwiającego analizy skutkujące eliminowaniem błędów medycznych.
3. Wdrożenie funduszu kompensacyjnego, gwarantującego pacjentom lub ich rodzinom szybką wypłatę świadczenia, niezależnie od udowodnienia winy.
Naczelna Izba Lekarska zdecydowanie sprzeciwia się błędnym interpretacjom, sugerującym, że system no-fault ma cokolwiek wspólnego z całkowitym brakiem odpowiedzialności. W celu rzetelnego przedstawienia idei i celów rozwiązań opartych na no-fault zapraszamy do dyskusji publicznej ekspertów, lekarzy pracujących w krajach, gdzie obowiązuje no-fault, organizacje pacjenckie.
Temat uwarunkowań prawnych, bezpieczeństwa leczenia, no-fault – w związku z tym, że jest wielowątkowy i wydaje się skomplikowany – wymaga szerokiego omówienia. Naczelna Izba Lekarska planuje szereg działań medialnych, służących edukacji i wytłumaczeniu znaczenia istnienia warunków bezpiecznego leczenia. Ważny kontekst to problemy kadrowe, zwłaszcza w specjalizacjach zabiegowych, które przekładają się na zagrożenie dla pacjentów.

Źródło: NIL

Tematy

lekarze / nil / no fault

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.