Nowa lista refundacyjna: kolejne opcje leczenia dla pacjentów ze szpiczakiem, rakiem prostaty oraz chorych z rakiem piersi

Medexpress

Opublikowano 16 lutego 2022, 10:13

Fot. MedExpress TV
Medexpress

Opublikowano 16 lutego 2022, 10:13

Na dobre informacje dotyczące schematu leczenia refundowanego raka piersi, od kilku lat czekali lekarze, organizacje pacjentów, ale przede wszystkim kobiety z wczesnym HER2-dodatnim rakiem piersi, u których po leczeniu operacyjnym pozostała tzw. choroba resztkowa. Od 1 marca 2022 roku będą miały dostęp do systemowego leczenia uzupełniającego, dzięki któremu ich szanse na całkowite wyleczenie znacznie wzrosną. Dzięki decyzji Ministerstwa Zdrowia refundowany będzie trastuzumab emtanzyny we wczesnym HER2-dodatnim raku piersi. Dobre wiadomości otrzymali również pacjenci z rakiem prostaty. Po kilkudziesięciu miesiącach prac nowoczesne leczenie otrzymają chorzy, u których nie wystąpiły jeszcze przerzuty. Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o udostępnieniu w tym wskazaniu trzech terapii – apalutamidu, darolutamidu oraz enzalutamidu.

Resort zdrowia podjął także decyzję o kontynuacji zwiększania dostępności terapii dla pacjentów z nowotworami krwi. Do pierwszej linii leczenia szpiczaka plazmocytowego trafia lenalidomid, o co eksperci kliniczni oraz organizacje pacjentów zabiegali od lat. Ponadto, co szczególnie istotne w aktualnej sytuacji epidemicznej, pacjenci ze szpiczakiem otrzymają dostęp do daratumumabu podawanego podskórnie, znacząco poprawiając komfort leczenia.

Niezmiernie cieszę się z decyzji refundacyjnej, która umożliwi polskim pacjentkom korzystanie z terapii uzupełniającej w leczeniu HER2-dodatniego raka piersi. Dzięki niej rokowania kobiet, u których wcześniejsze leczenie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów znaczenie się poprawią. Będą mogły zapomnieć o chorobie, a to bardzo ważne dla każdej pacjentki – aby miały poczucie, że choroba nie wróci. Tym bardziej, że HER2-dodatni rak piersi coraz częściej dotyka młode kobiety, przed którymi całe życie. Dziękuję wszystkim, którzy zabiegali o zmiany – lekarzom, przedstawicielom organizacji pacjentów i samym chorym – mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji Onkocafe Razem Lepiej i dodaje – równie istotne jest zwiększenie dostępu do terapii dla pacjentów z rakiem gruczołu krokowego. Od dawna pacjenci czekali na możliwość skorzystania z nowoczesnego leczenia na wcześniejszym etapie, przed wystąpieniem przerzutów. Dziękujemy także Ministerstwu Zdrowia za kontynuację zmian w leczeniu nowotworów krwi. Nowelizacja schematu leczenia refundowanego w szpiczaku to kolejna zmiana dowodząca szczególnego priorytetu tej dziedziny w polityce zdrowotnej państwa.

Źródło: mat. prasowe

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

refundacja / lista leków refundowanych / Anna Kupiecka / Fundacja OnkoCafe / szpiczak / onkologia / rak prostaty
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31