Nowa nadzieja dla pacjentów z chorobą Alzheimera

Medexpress

Opublikowano 04 listopada 2021, 11:28

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 04 listopada 2021, 11:28

Piąta przyczyna śmierci na świecie

Alzheimer jest piątą przyczyną śmierci na całym świecie. Objawy, takie jak zaniki pamięci, huśtawki nastrojów oraz depresja dotykają osoby po 65 roku życia, ale zmiany w mózgu zaczynają się dużo wcześniej. Objawy choroby są wywoływane przez akumulację w mózgu dwóch substancji: beta-amyloidu oraz białka tau.

Nie znane są dokładne przyczyny stojące za tym, że niektóre osoby zapadają na Alzheimera, a niektóre nie. Naukowcy wskazują zarówno na czynniki środowiskowe jak i genetyczne. Wiadome jest jedynie, że starzenie znacząco przyspiesza rozwój choroby.

Aktualnie na chorobę Alzheimera choruje ok. 55 milionów osób na całym świecie. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia, liczba ta może wzrosnąć do ponad 150 milionów w 2050 r.

Kombinacja dwóch leków

Naukowcy z Rush University Medical Center w Chicago przeprowadzili badanie na zwierzętach, które może dać nadzieję na znalezienie lekarstwa na chorobę Alzheimera. Okazuje się, że odpowiednie leki mogliśmy mieć na aptecznych półkach od lat – ważne jest jednak ich połączenie. Mowa o gemfibrosilu - staromodnym leku obniżający poziom cholesterolu oraz kwasie retinowym, który jest pochodną witaminy A.

Oba leki są badane pod kątem ich silnego wpływu na mózg i potencjalnej nowej roli, która pewnego dnia może pomóc w walce z nieuleczalną do tej pory chorobą mózgu. Obie substancje skupiają swoje działanie się na astrocytach, komórkach glejowych w mózgu, gdzie gromadzą się beta-amyloidy, co prowadzi do rozwoju choroby Alzheimera.

Nadzieja dla pacjentów

Nowa terapia wymaga jeszcze wielu testów i analiz, przed udostępnieniem dla wszystkich pacjentów z Alzheimerem. Wyniki pierwszych badań dają jednak dużą nadzieję, że jest to leczenie bezpieczne i co najważniejsze skuteczne w walce z chorobą.

- Z punktu widzenia terapeutycznego wyniki te sugerują, że niskie dawki (gemfibrozylu i kwasu retinowego) mogą znacząco poprawić funkcje poznawcze u pacjentów z Alzheimerem – napisała dr Sumita Raha, autorka artykułu opublikowanego w Science Translational Medicine.

Pełne wyniki badania przeprowadzonego przez zespół z Chicago można przeczytać tu.

Źródło: medicalxpress, science.org

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

choroba Alzheimera / nowe terapie / gemfibrosil / kwas retinowy / leczenie alzheimera
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31