Nowa ścieżka leczenia zaawansowanego potrójnie ujemnego raka piersi

Wojciech Laska

Opublikowano 03 lutego 2022, 15:31

Thinkstock/GettyImages
Wojciech Laska

Opublikowano 03 lutego 2022, 15:31

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Yale Cancer Center pokazuje, że hamowanie genu CECR2 zapobiega postępowi lub przerzutom potrójnie ujemnego raka piersi. Odkrycie jest wczesnym krokiem w poszukiwaniu nowych leków na potrójnie ujemnego raka piersi (TNBC), jednego z najtrudniejszych do leczenia podtypów. Odkrycie opublikowano w czasopiśmie Science Translational Medicine.

„Wyniki tych badań są bardzo zachęcające, ponieważ istnieje niewiele skutecznych metod leczenia potrójnie ujemnego raka piersi po pojawieniu się przerzutów” – powiedział autor badania, dr Qin Yan, Dyrektor Centrum Epigenetyki i Biomarkerów na Wydziale Patologii w Yale School of Medicine, współlider Programu Badań Genomiki, Genetyki i Epigenetyki oraz Współdyrektor Naukowy Centrum Raka Piersi Yale Cancer Center. „Nieustannie poszukujemy nowych skutecznych strategii terapeutycznych, aby pomóc pacjentom z tą potencjalnie śmiertelną chorobą”.

W badaniu tym, naukowcy sprofilowali 13 par próbek pierwotnego i przerzutowego guza piersi pobranych od pacjentów dotkniętych tą chorobą. Jako cel terapeutyczny zidentyfikowali gen zwany CECR2, który zwiększa ekspresję nowotworu na odległe narządy. Badacze odkryli, że CECR2 umożliwił komórkom raka piersi migrację i inwazję do sąsiednich tkanek oraz uniknięcie reakcji układu odpornościowego gospodarza. Natomiast celowanie w CECR2 spowodowało aktywację komórek T i zapobiegło rozprzestrzenianiu się guza. Naukowcy odkryli również, że drobnocząsteczkowe inhibitory CECR2 mogą hamować zdolność komórek TNBC do rozprzestrzeniania się w kulturach komórkowych i modelach zwierzęcych, co stwarza szansę na potencjalnie nową ścieżkę terapeutyczną w leczeniu zaawansowanego stadium choroby. Zdaniem naukowców odkrycia mogą przełożyć się na zwiększoną odpowiedź na obecne immunoterapie, które jako monoterapie miały niewielką skuteczność w leczeniu raka piersi.

„Będziemy kontynuować badania (…) mamy nadzieję opracować drobnocząsteczkowe inhibitory CECR2 do badań klinicznych” – dodał Yan.

Źródło: ScienceDaily

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

rak piersi / nowotwór piersi
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30