Anglia:

Obowiązkowe szczepienia dla personelu medycznego?

Medexpress

Opublikowano 09 listopada 2021, 14:34

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 09 listopada 2021, 14:34

Anglia wprowadzi obowiązkowe szczepienia dla medyków?

Prawie 90 procent brytyjskich medyków, mających bezpośredni kontakt z pacjentami, jest w pełni zaszczepionych, a 92 procent z nich otrzymało przynajmniej pierwszą dawkę. To pozostawia około 80 000-100 000 pracowników służby zdrowia, którzy nie przyjęli żadnego zastrzyku.

Jak donosi BBC, brytyjski rząd planuje wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla całej grupy zawodowej, by zwiększyć bezpieczeństwo zarówno medyków jak i pacjentów.

Nieszczepiony personel miałby czas do następnej wiosny na otrzymanie obu dawek szczepionki zgodnie z planem rządu. Rozwiązanie miałoby obowiązywać tylko w Anglii. Szkocja, Walia i Irlandia Północna nie wyszły z podobnymi propozycjami

W zeszłym miesiącu Sajid Javid, Minister Zdrowia w Wielkiej Brytanii, powiedział BBC, że skłania się ku obowiązkowym szczepieniom personelu NHS w Anglii.

- Nie chcę, aby NHS straciła jakikolwiek personel, ale doświadczenie w sektorze opieki społecznej jest takie, że liczba osób przyjmujących szczepionkę „procentowo wzrosła” po tym, jak stała się obowiązkowa – powiedział Sajid Javid w zeszłym miesiącu.

Nie wszyscy eksperci w Anglii są przekonani do takiego rozwiązania. Chris Hopson, dyrektor naczelny NHS Providers, wezwał rząd do uważnego przemyślenia tonu wszelkich ogłoszeń, mówiąc, że nieszczepiony personel nie powinien być kozłem ofiarnym ani oczerniany.

- Rozumiemy, dlaczego ludzie wahają się od szczepień. Musimy wygrać z nimi dyskusję, a nie bić ich po głowie – powiedział Chris Hopson.

Obowiązek szczepień w innych krajach

Inne kraje już wprowadziły obowiązkowe szczepienia na COVID-19 dla pracowników służby zdrowia. Są to m.in. Włochy, Grecja i Francja. Francuski minister zdrowia Olivier Véran powiedział w październiku, że ok 15 000 pracowników służby zdrowia zostało zawieszonych z powodu odmowy przyjęcia zastrzyku.

Źródło: BBC

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Wielka Brytania / NHS / szczepienia obowiązkowe / COVID-19 / Sajid Javid
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28