Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Przegląd Wydarzeń Roku 2022: styczeń-marzec

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 30 grudnia 2022 12:22

Przegląd Wydarzeń Roku 2022: styczeń-marzec - Obrazek nagłówka

STYCZEŃ

Polska zmagała się z piątą falą pandemii koronawirusa. Za coraz większą liczbę zakażeń odpowiadać zaczął wariant Omikron. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział pakiet rozwiązań zwiększających dostępność testowania na obecność patogenu, tak by w każdej aptece można było wykonać test antygenowy, którego wynik będzie trafiał do centralnej bazy. Z kolei prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sprawie utworzenia funduszu kompensacyjnego

Warto przeczytać

Omikron stał się faktem
Adam Niedzielski

Omikron stał się faktem

Firmy Pfizer i BioNTech ogłosiły rozpoczęcie badania klinicznego, w którym oceniane będą bezpieczeństwo, tolerancja i immunogenność kandydata na szczepionkę mRNA opracowanego na bazie wariantu Omicron.

Pandemiczne przepisy przygotowywano w pośpiechu, bez dostatecznej oceny ich zgodności z Konstytucją. Państwo w tym czasie nie sprostało też potrzebom przedsiębiorców, podatników i konsumentów. Niezbędne jest wyeliminowanie niepewności prawnej dzięki prawidłowej legislacji. Odbudowa zaufania obywateli do organów stanowiących prawo to jedno z kluczowych zadań władz publicznych. To główne wnioski płynące z opublikowanego w styczniu raportu Najwyższej Izby Kontroli na temat skutków pandemii.

Nieodpłatne szczepienia przeciw grypie w aptekach stały się faktem. Od 11 stycznia do grona zawodów medycznych uprawnionych do kwalifikacji i wykonywania szczepień przeciw grypie dołączyli m.in. farmaceuci. Usługa szczepienia stała się dostępna w wybranych placówkach, będących Aptecznymi Punktami Szczepień.

Warto przeczytać

Nieodpłatne szczepienia przeciw grypie w aptece stały się faktem

LUTY

Skrócenie izolacji do siedmiu dni, zniesienie kwarantanny z kontaktu, szybszy powrót do nauki stacjonarnej w szkołach - to tylko część decyzji ogłoszonych w środę przez ministra zdrowia oraz ministra edukacji narodowej i nauki. - Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii – ocenił Adam Niedzielski. Stwierdził, że jest to odważna deklaracja, ale przywołał przykłady innych krajów, w których fala Omikrona również minęła szczyt i które już znoszą restrykcje. – To jest scenariusz, który również nas czeka.

24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Do Polski napłynęła fala uchodźców z ogarniętego wojną kraju. Część z nich potrzebowała opieki medycznej. Ministerstwo Zdrowia zadeklarowało pomoc tym pacjentom. Już w pierwszych dniach wojny ponad 100 polskich szpitali było gotowych na przyjęcie ewentualnych rannych

MARZEC

Obowiązek noszenia maseczek, izolacja domowa i kwarantanna domowa dla współdomowników zakażonego oraz wszystkie kwarantanny, w tym wyjazdowe zostały zniesione. Obowiązek zasłaniania nosa i ust został utrzymany w podmiotach leczniczych.

Zmarł profesor Marian Zembala, wybitny kardiochirurg i były minister zdrowia. Prof. Marian Zembala miał 72 lata. Był żonaty, miał czwórkę dzieci. Stanowisko ministra zdrowia w rządzie Ewy Kopacz pełnił od 16 czerwca do 16 listopada 2015 r.

Posłowie przyjęli projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Zgodnie z nim. ukraińscy uchodźcy, którzy przybyli do Polski, mogą po potwierdzeniu tożsamości otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju jest uznawany za legalny. Oznacza to też dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia na tych samych zasadach, co Polaków.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także