Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Apel Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej do mieszkańców Polski

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 marca 2020 14:24

Apel Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej do mieszkańców Polski - Obrazek nagłówka
Pixabay

Poniżej zamieszczamy apel nr 6/20/P-VIII Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 12 marca 2020 r. do obywateli RP.

"W związku z licznymi informacjami o nieprzestrzeganiu przez pacjentów zaleceń i zasad mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania wirusa SARS-Cov-2, samorząd lekarski apeluje o rozwagę i wzięcie odpowiedzialności nie tylko za własne zdrowie, ale i zdrowie całego społeczeństwa.

Najważniejsze jest teraz zachowanie spokoju i rozsądku oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

Wszyscy musimy dążyć do minimalizacji ryzyka zakażeń. To też zadanie dla kierujących placówkami ochrony zdrowia, opiekuńczymi, edukacyjnymi, zakładami pracy. Funkcjonowanie tych instytucji należy zorganizować tak, aby chronić zdrowie i życie obywateli.

W takich sytuacjach życie społeczne jest ograniczane i trudno przewidzieć, kiedy „wróci do normy”. Sytuacja jest szczególna, ale nawet w kryzysie emocje są złym doradcą. Musimy wykazać się odpowiedzialnością społeczną, stosować się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i zaleceń rządu.

Ważnym sposobem przeciwdziałania epidemii jest ograniczenie liczby potencjalnych kontaktów, sprzyjających szerzeniu infekcji. Istotne jest, aby nie zatajać informacji o pobycie w krajach dotkniętych koronawirusem lub o kontakcie z osobami zarażonymi albo z podejrzeniem zarażenia. Pamiętajmy, aby kierować się do oddziału zakaźnego. Wizyta w innej placówce nieposiadającej odpowiedniego zaplecza, np. u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, naraża innych pacjentów.

Samorząd lekarski apeluje do polityków, aby sytuacja epidemiologiczna w Polsce przestała być przedmiotem politycznych targów i rozgrywek. Jedynym celem działań musi być zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom naszego kraju, w tym również ciągłe i rzetelne informowanie na podstawie wiarygodnych źródeł i wiedzy medycznej" - poinformowało PNRL.

Źródło: NIL

Tematy

nrl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.