Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Co ze szczepieniami ciężarnych przeciwko COVID19? Jest stanowisko ekspertów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 kwietnia 2021 11:22

Co ze szczepieniami ciężarnych przeciwko COVID19? Jest stanowisko ekspertów - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Co ze szczepieniami kobiet ciężarnych przeciwko COVID-19? Kiedy szczepić ciężarne przeciw Covid? Jaką szczepionkę przeciw koronawirusowi wybrać dla kobiet w ciąży?

Publikujemy treść stanowiska PTGiP dot. szczepień kobiet ciężarnych przeciwko COVID19:

Zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, na podstawie analizy opublikowanych danych światowych, jak również własnych badań i obserwacji, przychyla się do prezentowanych stanowisk ACOG, RCOG, CDC, SMFM, stwierdzających, że szczepionki przeciw COVID19 powinny być oferowane ciężarnym i kobietom karmiącym.

Należy zdawać sobie sprawę, że kobiety ciężarne należą do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia ciężkich przebiegu zakażenia wirusem SarsCov2 . To powinno skłaniać do wdrożenia profilaktyki tej choroby w formie szczepień. Nie stwierdza się obecnie, zwiększonego ryzyka stosowania szczepień przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży w stosunku do pozostałej populacji osób w wieku prokreacyjnym, jak również nie ma danych o szkodliwym działaniu szczepionki na rozwój płodu od momentu zapłodnienia. Niemniej jednak, mając na uwadze niewystarczającą liczbę danych, aby można było oceniać te wyniki zgodnie z kryteriami EBM, należy każdy przypadek szczepień konsultować z lekarzem położnikiem prowadzącym ciążę. Sugerujemy jednak, jeżeli nie ma wskazań do pilnego zaszczepienia kobiety w ciąży, aby powyższą procedurę wykonać po okresie organogenezy.

PTGiP stoi na stanowisku, aby lekarze położnicy przedstawiali kobietom ciężarnym, wszelkie merytoryczne informacje nt. szczepień przeciw COVID19, z uwzględnieniem dwóch rodzajów szczepionek tj. opartej na technologii mRNA ( Pfizer, Moderna) oraz na technologii tzw. wektorowej (AstraZeneca, Johnson&Johnson). Dotychczasowe obserwacje, pozwalające na wyciągnięcie wiarygodnych wniosków, dokonywane są na grupie ciężarnych zaszczepionych głównie w USA, gdzie dominują szczepionki mRNA. Stanowisko ACOG podkreśla, że bezpieczeństwo stosowania obu grup szczepionek u kobiet ciężarnych jest zachowane (przedstawicielem szczepionki z grupy wektorowej w tych opracowaniach była szczepionka firmy Johnson&Johnson). Jednak ze względu na istnienie zdecydowanie większej liczby obserwacji i ocen bezpieczeństwa szczepień kobiet ciężarnych szczepionkami mRNA, to one są preferowane do zastosowania w pierwszej kolejności w walce z pandemią COVID19 u kobiet ciężarnych.

Prezydium Zarządu Głównego

Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Źródło: PTGiP

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także