Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

COVID-19 w Europie: zawieszenie broni?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 lutego 2022 16:24

COVID-19 w Europie: zawieszenie broni? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę powiedział, że kontynent może wkrótce wejść w okres długiego spokoju, jeśli chodzi o przebieg pandemii SARS-CoV-2.

Doktor Hans Kluge, jako argument przytoczył wysokie wskaźniki szczepień, nadchodzący koniec zimy i mniej dotkliwy charakter wariantu Omicron. W rozmowie z dziennikarzami użył porównania „zawieszenia broni”. Według niego to może zapowiadać trwały pokój w wojnie z wirusem. Trudno nie przyznać mu racji, skoro coraz więcej krajów europejskich znosi obostrzenia wywołane pandemią.

Kluge poinformował, że w zeszłym tygodniu w Europie wykryto około 12 milionów nowych przypadków zakażeń koronawirusem – to najwyższy odnotowany wskaźnik – ale jednocześnie urzędnicy nie zaobserwowali znaczącego wzrostu liczby osób wymagających intensywnej opieki szpitalnej.

Dania jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który zniósł wszystkie ograniczenia i „pandemiczne” przepisy, w tym noszenie maseczek, mimo że dobowa ilość zakażeń jest tam wciąż wysoka. Władze jednak twierdzą, że wirus nie kwalifikuje się już jako „krytyczne zagrożenie”, a wysoki wskaźnik szczepień pomaga chronić przed poważnymi konsekwencjami.

Podobnie do obostrzeń zaczynają podchodzić Norwegia i Szwecja. „Pandemia się nie skończyła, ale wkraczamy w zupełnie nową fazę” – skomentowała nową sytuację premier Szwecji Magdalena Andersson. Nie oznacza to, że nie będą obowiązywały nawyki społeczne, jak np. unikanie dużych skupisk ludzi.

Pomimo swojej wypowiedzi o „zawieszeniu broni”, Kluge wezwał narody europejskie do kontynuowania kampanii na rzecz szczepień – w tym także o charakterze międzynarodowym, aby wzmocnić ochronę na całym świcie. Zwrócił także uwagę na konieczność szczególnej ochrony grup ryzyka oraz odwołał się do indywidualnej odpowiedzialności każdego z nas. Wyraził także przekonanie, że kontynent europejski poradzi sobie nawet w razie wystąpienia bardziej zjadliwego wariantu niż Omikron: „Wierzę, że możliwe jest zareagowanie na nowe warianty, które nieuchronnie się pojawią, bez ponownego wprowadzenia drastycznych obostrzeń, których potrzebowaliśmy wcześniej” – dodał dr Kluge.

Źródło: BBC News

Tematy

COVID-19 / Omikoron

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także