Rząd wydłużył większość obostrzeń epidemicznych do 14 lutego. Od 1 lutego zostały otwarte galerie handlowe, galerie sztuki, muzea. W miejscach tych obowiązuje ścisły reżim sanitarny. Zniesiono godziny dla seniorów. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy prof. Waldemara Halotę, kierownika Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UMK Collegium Medicum w Bydgoszczy.
- Znoszenie obostrzeń może pogorszyć sytuacje epidemiczną w kraju. Myślę, że jeśli zachowamy ograniczenia związane z liczbą ludzi na powierzchni, będziemy nosić maseczki, zachowywać dystans , to nie powinno dojść do dramatycznych wzrostów zakażeń - powiedział prof. Waldemar Halota.
Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UMK Collegium Medicum w Bydgoszczy dodał, że należy znosić także inne obostrzenia przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego.
- Można powoli otwierać restauracje. Wiem, że wiele osób się tego obawia. Zupełnie niepotrzebnie. Jeśli zachowamy zasady epidemiczne, nic złego się nie stanie. Wracajmy do normalności. Dużo ludzi przeszło już zakażenie. Prawie milion osób zostało zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Ryzyko bezpośredniego przenoszenia się infekcji powinno zmaleć - wyjaśnił Halota.
Przypomnijmy:
W poniedziałek resort zdrowia poinformował:
Mamy 2 431 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (438), pomorskiego (332), kujawsko-pomorskiego (227), podkarpackiego (155), wielkopolskiego (155), śląskiego (145), zachodniopomorskiego (122), dolnośląskiego (111), lubelskiego (110), świętokrzyskiego (95), podlaskiego (90), lubuskiego (88), łódzkiego (84), małopolskiego (83), warmińsko-mazurskiego (70), opolskiego (40). 86 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu COVID-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 34 osoby.
Liczba zakażonych koronawirusem: 1 552 686/39 132 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Źródło: MZ