Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Epidemia samotności?

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 19 lutego 2024 09:17

Epidemia samotności? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Życie w samotności zwiększa ryzyko śmiertelności o 32 proc. Umiejętność radzenia sobie z samotnością to jedna z kluczowych umiejętności w postcovidowym świecie, gdzie izolacja społeczna i samotność stają się coraz bardziej powszechne. Smotność można zdefiniować jako subiektywne odczucie braku pożądanych form kontaktów społecznych. Jest to stan, który może mieć zarówno krótkotrwały, jak i długotrwały wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne jednostki. Przyczyny samotności są zróżnicowane i mogą obejmować czynniki takie jak izolacja społeczna, brak bliskich relacji, śmierć bliskiej osoby, przeprowadzka do nowego miejsca, lub trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji. - Skutki samotności mogą prowadzić do depresji, lęku, obniżenia samooceny, a nawet problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca. - dr Mateusz Grajek, psycholog, adiunkt Zakładu Zdrowia Publicznego SUM.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje samotność i izolację społeczną za poważne zagrożenia dla zdrowia publicznego. Badania wykazały, że te stany mogą mieć wpływ na zdrowie i długość życia, porównywalny do innych dobrze uznanych czynników ryzyka, takich jak palenie tytoniu, otyłość i brak aktywności fizycznej.

WHO rozpoznaje, że samotność i izolacja społeczna są powszechne na całym świecie, dotykając około 1 na 4 starszych osób i między 5 a 15 proc. nastolatków. Problem ten występuje w podobnym zakresie zarówno w krajach o niskich i średnich dochodach, jak i w krajach wysoko rozwiniętych.

WHO zainicjowała powstanie Komisji, której celem jest rozpoznanie i zapewnienie zasobów na rzecz polepszenia relacji społecznych jako globalnego priorytetu zdrowia publicznego - kontynuuje dr Grajek.

Współczesne badania nad samotnością i izolacją społeczną ukazują, że są to złożone i wszechobecne problemy XXI wieku, mające poważne konsekwencje dla zdrowia i dobrostanu. Badanie przeprowadzone przez Holt-Lunstad i wsp., obejmujące ponad 3,4 miliona uczestników, wykazało, że samotność związana jest z 26% wzrostem ryzyka przedwczesnej śmierci, a izolacja społeczna – z 29% wzrostem tego ryzyka. Życie w samotności zwiększa ryzyko śmiertelności o imponujące 32%.-  Dodatkowo, brak społecznego wsparcia ma znaczący wpływ na gospodarkę, m.in. poprzez zwiększone wydatki na opiekę zdrowotną i obniżenie produktywności pracy. - objaśnia dr Grajek

Samotność i izolacja społeczna dotykają ludzi na całym świecie, ale szczególnie są to problemy znaczące w krajach rozwiniętych. Na przykład, badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii wykazały, że interwencje polegające na promowaniu małych aktów życzliwości mogą znacznie zmniejszyć poziom samotności. Zgodnie z przeglądem literatury przeprowadzonym przez BMC Geriatrics, badania nad samotnością wśród osób starszych koncentrują się na różnych aspektach społeczno-ekologicznych, w tym na wpływie środowiska mieszkaniowego, dostępności przestrzeni publicznych i interwencji społecznościowych. Obejmowały one zarówno badania obserwacyjne, jak i interwencyjne, z różnorodnymi podejściami do rozwiązywania problemu samotności i izolacji społecznej. Pandemia COVID-19 dodatkowo pogłębiła problemy samotności i izolacji społecznej na całym świecie, badania i interwencje w tej dziedzinie stały się jeszcze bardziej istotne.

- Zapobieganie samotności i promowanie społecznego wsparcia to kluczowe kroki w kierunku poprawy ogólnego stanu zdrowia publicznego - dodaje dr Grajek.

Źródło: SUM

Podobne artykuły

iStock-837175066

Ponure dziedzictwo pandemii

17 stycznia 2025
122589092
5 września 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

ThinkstockPhotos-609713464
Wszystko, co trzeba wiedzieć o...

Minimalne wynagrodzenia

28 maja 2025
Małgorzata Solecka
Felieton Małgorzata Solecka

Prezydent ma rację, choć intencje nie do końca czyste

28 kwietnia 2025
Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (6)
Sejmowa Komisja Zdrowia

Plastik z recyklingu a bezpieczeństwo zdrowotne

23 kwietnia 2025