Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Górnicy chcą oddawać osocze do terapii chorych na koronawirusa

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 maja 2020 11:13

Górnicy chcą oddawać osocze do terapii chorych na koronawirusa
 - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Górnicy, którzy zostali wyleczeni z koronawirusa, mogą oddawać osocze i tym samym uratować tych zakażonych, którzy gorzej znoszą chorobę Covid-19, są hospitalizowani i pod respiratorami - informuje portal dziennikzachodni.pl

- Nasi górnicy wspomagają medyków, dostarczając im np. maseczki, ozonatory i żywność. Wcześniej wielokrotnie wspierali protesty pielęgniarek czy ratowników medycznych. Dziś znów się solidaryzujemy i wspieramy. Przeciwko hejtowi. Chcemy robić dobre rzeczy, bo wierzymy, że dobro wraca – mówi Patryk Kosela, rzecznik WZZ”Sierpień 80”.

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA jest mocno zainteresowany współpracą.

- Zwróciłam się do „Sierpnia 80” z pomysłem, abyśmy sprzeciwili się hejtowi, który wylewa się na nasze grupy zawodowe. Pomysł koledzy podchwycili i dziś to nie tylko rzucone hasło „Nie hejtuję, szanuję, bo ratuję”, ale i konkretne działania. To osocze górników, którzy wyzdrowieli z koronawirusa i dziś mogą pomóc swoim osoczem innym, którzy ciężko przechodzą chorobę – mówi Iwona Sołtys.

Na Śląsku około 2,2 tys. górników jest zakażonych koronawirusem. Zdecydowana większość przechodzi chorobę Covid-19 bezobjawowo lub z dolegliwościami grypopodobnymi. Po odbyciu zwolnień lekarskich mogą teraz pomóc. Osocze pobrane od ozdrowieńca może być wykorzystane do leczenia innych, w szczególności w trzeciej fazie choroby. W terapii wykorzystywane są przeciwciała, które wytworzył układ immunologiczny w odpowiedzi na zakażenie.

Źródło: dziennikzachodni.pl

Warto przeczytać

 Nie wyobrażam sobie pracować latem w maseczce

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.