Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Ibuprofen a COVID-19: Zwrot o 180°

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 czerwca 2020 19:18

Ibuprofen a COVID-19: Zwrot o 180° - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Najnowsze badania sugerują, że ibuprofen nie tylko nie szkodzi chorym na COVID-19, ale wręcz może pomagać i przeciwdziałać rozwojowi choroby.

W połowie marca w mediach pojawiły się publikacje dotyczące potencjalnego wpływu ibuprofenu na przebieg zachorowania na COVID-19 oraz rzekomo zwiększania podatności na zachorowanie na koronawirusa. Informacje te zdementowała natychmiast kluczowa instytucja - Europejska Agencja Leków (EMA) wydając oświadczenie, w którym podkreślała, że nie ma dowodów naukowych potwierdzających związek między ibuprofenem a pogorszeniem się COVID-19. Tego samego dnia stanowisko wydało także WHO, w którym stwierdza, że nie rekomenduje zaprzestawania stosowania ibuprofenu.

Najnowsze badania sugerują natomiast, że ibuprofen nie tylko nie szkodzi chorym na COVID-19, ale wręcz może pomagać i przeciwdziałać rozwojowi choroby. Badacze z Centrum Innowacyjnych Terapii King’s College London chcą przetestować działanie ibuprofenu u pacjentów z umiarkowaną postacią COVID-19. Chorzy zostaną podzieleni na dwie grupy. Połowa z nich otrzyma standardowe leczenie, a druga grupa będzie dodatkowo leczona specjalną postacią ibuprofenu. Lekarze mają nadzieję, że ibuprofen stanie się alternatywą dla respiratorów.

Wcześniejsze badania na zwierzętach sugerują, że specjalna postać ibuprofenu może leczyć jedno z powikłań COVID-19 - zespół ostrej niewydolności oddechowej. Prof. Mitul Mehta przedstawił badania, z których wynika, że 80 proc. zwierząt z zespołem ostrej niewydolności oddechowej umiera. U tych zwierząt, które otrzymały specjalną postać ibuprofenu wskaźnik przeżycia wzrósł do 80 proc. To daje nadzieję, na to, że ibuprofen może być również stosowany u ludzi w celu łagodzenia ciężkich objawów COVID-19.

Naukowcy, podkreślają, że pacjenci będą otrzymywali specjalny preparat, który jest już stosowany w leczeniu niektórych schorzeń, takich jak artretyzm. Ostrzegają też, że w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem nie należy leczyć się na własną rękę, ani też przyjmować ibuprofenu profilaktycznie.

Żródło: https://www.bbc.com/news/health-52894638

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także