Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Kiedy w Polsce będzie dostępna szczepionka przeciw COVID-19?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 grudnia 2020 08:26

Kiedy w Polsce będzie dostępna szczepionka przeciw COVID-19? - Obrazek nagłówka
W piątek o godz. 9.30 odbyła się konferencja prasowa ministra-członka Rady Ministrów Michała Dworczyka, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz głównego doradcy prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzeja Horbana.

Szef KPRM Michał Dworczyk:

Apeluję do wszystkich polityków o odpowiedzialność i o niewykorzystywanie epidemii do tego, żeby realizować partykularne cele polityczne. Dzisiaj w Polsce mamy ok. 18 tys. wolnych łóżek covidowych i ok. 1300 wolnych respiratorów.

Szczepionka na koronawirusa będzie dostępna w styczniu. Nie zostanie wprowadzona bez pewności skuteczności i bezpieczeństwa

Od dziś mogą zgłaszać się podmioty lecznicze chcące przeprowadzać szczepienia na koronawirusa

Dzisiaj rusza możliwość zgłaszania przez podmioty lecznicze, które chcą brać udział w Narodowym Programie Szczepień przeciwko COVID-19 przez http://formularze.ezdrowie.gov.pl. Zgłoszenia można składać do 11 grudnia.

W ostatnich miesiącach wydała 3996 respiratorów i 5447 kardiomonitorów. Każdy szpital, który zgłasza uzasadnioną potrzebę dostarczenia sprzętu tego typu, jest obsługiwany przez ARM.

Po 11 grudnia, w zależności od tego ile podmiotu zgłosi deklarację uczestnictwa w programie, podejmiemy decyzję, ile szpitali rezerowych zostanie wykorzystane w aglomeracjach jako masowe punkty szczepień.

Chcemy, żeby program szczepień nie zakłócił normalnego działania POZ. Chcemy też, żeby w każdej gminie działał co najmniej 1 punkt mobilny szczepień dla tych, którzy nie mogą dotrzeć na szczepienie stacjonarnie z różnych względów.

Do Narodowego Programu Szczepień może zgłosić się każdy podmiot, który spełnia wymogi i prowadzi działalność leczniczą. Kwalifikację do szczepienia może przeprowadzić każdy lekarz, który ma prawo wykonywania zawodu na terenie RP.

Minister zdrowia Adam Niedzielski

Chcemy, żeby podmioty szpitalne, POZ i podmioty prywatne zgłaszały swoje zespoły. Nie ma żadnego wymogu kontraktu z NFZ. Mamy tu pełną dowolność, wystarczy, żeby zespół spełniał podstawowe kryteria.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo - szczepień i warunków, w jakich wykonuje się szczepienie. Dlatego nałożyliśmy też pewne wymogi związane z infrastrukturą. Będziemy mocno zwracali uwagę, żeby bezpieczeństwo pacjenta było zapewnione.

Zakładamy konkretne komponenty kosztowe, które usprawnią działanie tych zespołów. Będzie dostępny lekarz, którzy może dokonywać kwalifikacji do szczepienia. Każdy zespół powinien mieć koordynatora szczepień.

Główny doradca prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban:

Szczepionka przeciw koronawirusowi będzie dostępna w styczniu. Nie zostanie wprowadzona bez pewności skuteczności i bezpieczeństwa

W czwartek MZ poinformowało na Twitterze o 14 838 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (1780), wielkopolskiego (1755), śląskiego (1531), kujawsko-pomorskiego (1354), pomorskiego (1226), warmińsko-mazurskiego (1058), zachodniopomorskiego (939), łódzkiego (889), dolnośląskiego (844), lubelskiego (793), małopolskiego (646), opolskiego (469), podkarpackiego (413), lubuskiego (358), podlaskiego (356), świętokrzyskiego (353).

74 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 109 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 511 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 1 028 610 /18 828 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń.

Codzienne raporty zakażeń od poziomu danych ogólnopolskich do poziomu danych powiatowych dostępne są na stronie: gov..pl/raport-zakazen.

Źródło: MZ

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także