Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Koronawirus

Kraje bałtyckie otwierają dla siebie swoje granice. Polska się wstrzymuje

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 maja 2020 13:48

Kraje bałtyckie otwierają dla siebie swoje granice. Polska się wstrzymuje - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Kraje bałtyckie, Estonia, Łotwa i Litwa, otworzyły dla siebie swoje granice, tworząc pierwszą w Europie po dwóch miesiącach epidemii SARS-CoV-2 tzw. „travel buble”, czyli „turystyczną bańkę”.

Mieszkańcy tych trzech krajów Unii Europejskiej mogą swobodnie przekraczać swoje granice, ale nadal przyjezdnych z zewnątrz będzie obowiązywała dwutygodniowa kwarantanna. O północy, z czwartku na piątek, tuzin estońskich funkcjonariuszy straży granicznej usunęło wszystkie tablice informujące kierowców o zakazie przekraczania granic i zgromadziło się przy drodze, by uczcić ten sukces kawą i ciastem. Zdaniem estońskiej minister spraw wewnętrznych, Mart Helme, nie ma powodu obawiać się, że otwarcie granicy spowoduje rozprzestrzenianie się wirusa.

To pierwsza tego rodzaju decyzja dotycząca krajów Europy, od czasu gdy zamknięto granice z powodu epidemii. Urzędnicy Unii Europejskiej starają się zachęcić inne kraje do zniesienia ograniczeń w ruchu granicznym w związku z rosnącymi obawami o katastrofalne skutki gospodarcze wywołane pandemią. Kraje bałtyckie przewidują, że ich gospodarki skurczą się w tym roku nawet o 8 procent.

Premier Litwy, Saulius Skvernelis, nazwał ten ruch szansą na ponowne otwarcie biznesu i nadzieją dla ludzi, że życie wraca do normy, mimo że ta „turystyczna bańka” też ma swoje granice. Współtworzyć ją mogą, według Komisji Europejskiej, kraje o podobnym wpływie koronawirusa na społeczeństwo.

Według danych zebranych przez Johns Hopkins University, między tymi trzema nisko zaludnionymi krajami odnotowano mniej niż 150 zgonów. Ponadto oficjalne dane krajowe pokazują bardzo małą liczbę nowych infekcji (dziennie ok. 7 przypadków). Przypomnijmy dotychczasowe statystyki:

Łotwa odnotowała 962 przypadki zakażeń i 19 zgonów

Estonia potwierdziła 1758 zachorowań i 62 ofiary śmiertelne

Na Litwie zarejestrowano 1511 pozytywnych przypadków i 54 osoby zmarły

Za sukcesem tych państw przemawia szybka reakcja dotycząca wprowadzenia kwarantanny i wstrzymania jakiegokolwiek życia publicznego. Arnoldas Pranckevicius, przedstawiciel Komisji Europejskiej na Litwie, napisał na Twitterze, że wytyczne zachęcają państwa członkowskie znajdujące się w podobnej sytuacji epidemiologicznej do stopniowego otwierania, w sposób skoordynowany, granic wewnętrznych. Niektóre inne kraje również zaczynają znosić ograniczenia dotyczące granic. Niemcy planują je otworzyć 15 czerwca pod warunkiem, że statystyki dotyczące zgonów i zakażeń nie ulegną pogorszeniu.

Polska i Finlandia również zostały zaproszone do przyłączenia się do bałtyckiej „bańki turystycznej”. Estonia i Finlandia już ułatwiły podróże w celach biznesowych i edukacyjnych, podobnie jak, między sobą, Polska i Litwa. Jednak ani Polska, ani Finlandia nie spieszą się ze skorzystania w pełnym wymiarze z unijnej propozycji. Premier Łotwy, Krisjanis Karins, uważa że takie decyzje na miejscu tych dwóch krajów byłyby teraz logiczne.

Źródło: Reuters/BBC

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
25 kwietnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Sto dni i co dalej?

25 marca 2024
iStock-1246922598
21 marca 2024
Centrum Onkologii

Zmiany w KSO

12 marca 2024